Életmód

Három megyében kínálja háztáji kincseit a jászsági gazda

Egy kistermelő mesél arról, milyen utakat kell bejárni, amíg a termelői piacra kerülnek termékei.

Már közel egy éve, hogy szerdánként Pilisszentlászlón árul egy kistermelő furgonjával. Zöldséget és gyümölcsöt, tojást és tejterméket hoz, utóbbit hűtővel felszerelt, dobozos járművével. A minap két liter tejért, 30 házi tojásért, 2-2 kefirért és joghurtért és egy kisebb sajtért fizettem kétezer forintot. Mikor megosztottam a fotót a háztáji élelmiszercsomagomról, ismerősök tucatjai érdeklődtek lázasan, hogy ezt mégis merre, hol és mikor?

Szerencsére azt tapasztalom, hogy lassanként változik a szemlélet. Mikor bejöttek a multik és kiépítették az áruházláncaikat, az emberek elkezdtek mindent ott vásárolni. Most viszont egyre inkább keresik az igazi, adalékmentes, a házi termékeket

– mesél tapasztalatairól Busa Attila kistermelő, aki Jászszentandráson gazdálkodik 80 hektár saját és bérelt földjein.

Csak egy kattintás és közvetlenül a termelőtől vásárolhatunk
A Microker új webes alkalmazása segít a termelőknek piacot találni.

Termeszt görög- és sárgadinnyét, paprikát, paradicsomot, uborkát, retket, burgonyát, van sárgabarack, cseresznye, körte és szilva is. A földeken az állatoknak a takarmányt is megtermeli. Most 11 tehene van, de volt az istállóban már 30 körül is. Tyúkok 250-en tojnak, vágásra 200 körüli szokott lenni a mezőny, és közel egy tucat disznó is röfög vidáman – egészen a vágásig, ők adják ugyanis a teljes évi húsadagját a szűkebb és tágabb családi körnek.

Tervezem, hogy kiváltom a kistermelői engedélyt húsáru forgalmazására is. Most az idényzöldségek mellett tojást és tejtermékeket árulok. Nyers tejet, sajtokat, túrót, joghurtot, kefírt

– árulja el a termelő, aki hetente négy napot utazik a termékeivel és három megyét érint az útvonala.

Szerdánként Pilisszentlászlóra, pénteken Verpelétre, szombaton Békásmegyerre, a termelői piacra, vasárnap pedig Egerbe megy árulni a furgonjával.

 

Míg beszélgetünk, percenként kell megállítani a magnót egy-egy vevő miatt. Fel is dobom kósza ötletként, hogy milyen kívánatos lenne a kistermelők közt megszervezni hasonló árusításokat az ország összes megyéjét érintve, sok-sok települést bevonva.

Nem olyan egyszerű az ám, ehhez kell egy olyan családi háttér, ami nálunk van

– fogja vissza kissé a lendületemet Busa Attila.

Termelői piac is lesz az épülő gasztroplázában Óbudán
Minőségi termékek és termelői piac az ország első gasztroplázájában.

A termelő arról mesél, hogy náluk a családi gazdaságban a szülei és a fia is segít, a második felesége pedig a sajtgyártásban serénykedik. Így amikor ő elindul árulni, édesapja gondozza a jószágokat, hiszen a haszonállat nem biztos, hogy feltalálná magát, mikor hetente négy napra is magára hagyják.

 Azért is tudok eljönni árulni, mert ilyenkor a szüleim etetik meg, látják el az állatokat. A fiam fiatal gazda pályázatot nyert, neki van saját útja, de részt vesz a közös gazdaságban is. Univerzálisak vagyunk, mikor mi a feladat, azt osztjuk be egymás között. Ha dinnyét kell locsolni, oda megy egyikünk, ha trágyázni akkor azt csinálja

– teszi hozzá Busa Attila.

Segíti a gazdákat és vevőket a Pusztaszeren nyílott termelői piac
A helyi gazdaságot erősíti, a helyiek megélhetését teszi könnyebbé, egyúttal segíti a helyben maradást.

A család gyakorlatilag teljesen ellátja magát élelmiszerrel. Ebédre valót nemigen vásárolnak boltban. De egy kistermelői gazdaságban sincs kolbászból a kerítés sőt, kemény munka és kitartás kell a boldoguláshoz.

Reggel négy körül kelek, mert ötre ki kell menni a jószágokhoz, beabrakolni, kiganézni és tiszta szalmát tenni alájuk, utána 6 órakor a reggeli fejés következik. A tejet hazaviszem, leszűröm, lehűtöm és máris 9 óra van. Addigra már apám beindítotja a szivattyút a paprikán vagy ahol kell. És folytatódik a munka a zöldségek, gyümölcsök körül

– vázolja egy átlagos napját a termelő, aki már 17 éves kora óta műveli a szakmát, közben dolgozott hat évet a MÁV-nál és volt két év katonaság.

Szeretni kell ezt az életformát, ha például a feleségem azt mondja, hogy vasárnap együnk egy csirkepörköltet, akkor kimegyek, fogok egy kakast és eszünk frisset, hazait, a legjobb ízűt

– meséli mosolyogva Busa Attila.

És sajnos a kezdet sem olyan könnyű. Busa Attila fia 12 milliót nyert a fiatal gazda pályázaton, de mint azt elmondta, ez az összeg nagyon gyorsan elmegy, ha a nulláról kell kezdeni a gazdálkodást, és nincs meg egy biztos háttér. Földeket vásárolni, bérelni, állatokat, eszközöket, gépeket beszerezni, gazdasági épületeket felhúzni, nagyon költséges beruházások, gyorsan kimerítik a kasszát.

Bizony ezek azok a nehézségek és kihívások, ami miatt meg kell becsülni, ha a vidékünkre sodor a jószerencse egy-egy kistermelőt, akinél 190 forint a 3,6 zsírszázalékos tej literje, amiből olyan joghurtot és kefirt készít, melyeknek sűrűsége nem hasonlítható semmilyen bolti joghurtéhoz…

36 családot lát el biozöldségekkel és házi receptekkel a pusztaszeri ökotanya
Fél hektáron nagyjából 40-50 féle konyhakerti zöldségeket termelnek.

Kiemelt kép: Dobó Csaba

Olvasói sztorik