Egyed ma megjósolja, milyen őszre számíthatunk

Szeptember elseje egyben a túrós csusza nevenapja - a néphagyomány szerint.
Kapcsolódó cikkek

Szeptember elseje a rohanó mindennapokban elsősorban a tanévkezdés napjaként van jelen. A hónap első napja a néphagyományban ugyanakkor őszelő – vagy Szent Mihály – havának első napja, szeptember elseje pedig Egyed napja: a ma már ritka névhez számos hiedelem és jóslás kapcsolódik.

Egyed  a középkor népszerű szentje, görög származású bencés rendi szerzetes volt, akit a koldusok, a nyomorékok és leprások védőszentjeként tiszteltek.

Egyed ünnepe naptári helye miatt  őszkezdő napnak számít. Sok helyen ekkor kezdték a búza vagy a rozs vetését. Azt tartották, hogy aki Egyed napján veti el a búzát, az bő termésre számíthat.

Néhol a szőlővel kapcsolatban is alakultak ki hiedelmek, például gonoszelhárító varázscselekmény: virradat előtt a gazda meztelenül járta körbe a szőlőjét, négy sarkán összekötötte a gallyakat, hogy a tolvajok elől elzárja a birtokot. Ettől a naptól fogva nem volt szabad a szőlőskertben szekérrel járni,

Ilyenkor kezdték hizlalni a disznót, melyet karácsonykor akartak levágni. Néhány tájegységben szeptember 1-jén annyi ételt adtak a jószágnak, hogy hagyjon is belőle.

Csanádpalotán így szólt a regula: ha elmúlt Egyed, a jószág már ehet.

Az erdélyi református  településeken  a jószágoltalmazó Egyed ünnepén álltak  szolgálatba a  pásztorok, akik e naptól hat hétig nem vettek tiszta holmit magukra.

Időjóslás Egyed napján

A túrós csusza nevenapja

Közismert ehhez a ma már ritka névhez kapcsolódó népi találós kérdés: Mikor van a túrós csusza neve napja?

A helyes válasz: szeptember elsején, Egyed napján.

Kiemelt kép: Pixabay