Lekaszálták a beporzóbarát méhlegelőt

Két év alatt egy vadvirágos mezővel gazdagodott a város.

Önkéntesek kaszálták a vadvirágos méhlegelőt – írták egy Facebook bejegyzésben.

Korábban már írt a Sokszínű vidék a tenyérnyi “város rétről”, melyet egy helyi természetvédő javaslatára alakítottak ki a megyeszékhelyen. Kántás Zoltán ötlete akkor az volt, hogy nyújtsanak biztonságos menedéket és terített asztalt a beporzóknak. Zoltán 2023-ban egy szerény méretű területet jelölt ki debreceni háza előtt erre a célra. A közterületeket karbantartó DEKERT munkatársai tiszteletben tartották a méhlegelőt, nem nyírták fűkaszával a vadvirágokban gazdag területet.

Kántás Zoltán

Az Orosháza utca mellett is kialakítottak egy területet a beporzóknak Lenner Ádám javaslatára. A civilek lelkes kis csapata elvégezte az évente egyszer szükséges kaszálást a vadvirágos mintaterületen.

Hagyományos, kézi kaszát használtak és óvatosan eltávolították a levágott növényzetet, hogy megújulhasson a terület és jövőre ismét szolgálhassa az itt megtelepedő élőlényeket, beporzókat és egyéb ízeltlábúakat.

Természetes és hasznos

Zoltántól megtudtuk, hogy ez már a második éve volt a debreceni vadvirágos mintaterületnek. Az egynyáriak (köztük a pipacs) idén is megjelentek, de már inkább az évelők domináltak. Az erdei mályva különösen jól érzi magát a méhlegelőn. Augusztusban és szeptemberben még rengeteg virág nyílt, a parlagfű pedig a rendszeres bolygatás mellőzése miatt kiszorult a területről. Nem így az intenzíven kezelt, rendszeresen rövidre vágott, környező zöldterületekről, ahol júliusban már sokfelé megjelent.

A fentiek miatt úgy döntöttünk, hogy míg virágok nyílnak nem nyúlunk a területhez, inkább késő őszre időzítjük a kaszálást. Erre évente 1 alkalommal azért van szükség, mert a novemberre elszáradt, nyugalomba vonult, itt-ott elfagyott növényzet túl vastag mulcsréteggel zárta volna le a talajt. Mivel a gyepek fennmaradásához szükséges körforgás a legelő állatok hiányában nem alakul ki, így emberi beavatkozás szükséges lehet. Kis csapattal, hárman fogtunk a munkához és hagyományos, kézi kaszával vágtuk le a növényzetet, melyet óvatosan eltávolítottuk a területről. Így segítve a változatos gyep fennmaradását, megújulását

– mondta a természetvédő.

A természetvédőknek Lenner Ádám és a Future of Debrecen, Komolay Szabolcs, a Zöldterületi osztály és a DEKERT is segít a mintaterület fenntartásában.

Kapcsolódó
Beporzóbarát méhlegelővel zöldít a hajdúsági természetvédő
Kántás Zoltán ötletével a hasznos rovaroknak segít, és példát mutat az embereknek.