A rusztikus stílust a durván megmunkált felületeket, antik hatású bútorok jellemzik. Díszei lehetnek bolhapiacról beszerzett, régi hagyatéki vagy esetleg lomtalanítás során talált kincsek. Mindenképp egyedi darabok. És talán éppen e miatt különlegesek és szeretni valók.
Csak natúr színeket és többnyire természetes anyagokat használjunk: a faanyagot lehet csiszolni és pácolni, lakkozni, de a festés már nem igazán fér bele. A stílust kedvelők anyagukat tekintve általában tömörfából készült bútorokat használnak.
A színek és textíliák kiválasztásánál is erre törekedjünk ( pamut,vászon és állati szőrök). A textíliákon népi hímzés lehet a díszítőelem natúr, föld színű és pasztell árnyalatokkal. A kovácsoltvas függesztett világítótestek, a gyertyák és az üveg vagy porcelán lámpaburák is meghatározó elemei egy rusztikus hangulatú térnek. A meghagyott robosztus, régi fagerendák is nagy jelentőséggel bírnak.
A leggyakrabban használt kiegészítők a porcelán-, a manapság reneszánszukat élő réz tárgyak, az agyag, a beton és a kovácsoltvas virágtartók, horgolt terítők és minden ami régiség. Az enteriőrben megjelenő tárgyakra a puritán kényelem és a harmónia jellemző ezáltal remekül kombinálhatók más stílusirányzatokkal is.
Jó tanácsként tartsuk szem előtt, hogy a stílusirányzatok követése nem jelenti azt, hogy nem lehetünk kreatívak. Álmodjuk meg saját otthonunkat, étkezőnket, tegyük egyedivé, hisz így lesz a mi, saját otthonunk.