Az újdonságot kedvelő hobbikertészek egészen biztos, hogy már igent mondtak rá, hiszen a kokedama nem csupán praktikussága, de egyedisége miatt is elnyerte sokak szeretetét. Nem szükséges nagy designernek lenni, hogy szép látvánnyal gazdagítsuk otthonunkat vagy akár bámulatos függőkertet alkossunk belőle. Mert mohagombócban is lehet csodás növényt nevelni!
Mit érdemes tudni a kokedamáról?
- Nem bonsai, nem is ikebana installáció, sokkal inkább egy kedvesen hálás dísznövénytartási forma. Mohagombócban.
- A fényigényes növények napi több óra közvetlen napfényt igényelnek, a félárnyékot kedvelő növények esetében kerülendő a túlzott napfény, míg az árnyéktűrő fajták jól elélnek aránylag kevesebb fénnyel is.
- Elsősorban belső terekben díszítenek vele, de nyugodtan tehetjük kültérre is. Ilyen esetben vigyázzunk, hogy közvetlen napfény ne vagy csak keveset érje a gömböket, mert attól gyorsabban száradnak, és a mohák megbarnulhatnak.
- Tehetjük kis alátétekre, de fel is lógathatjuk. A függesztéshez damilt, spárgát és kampót használjunk.
- Nem hagyományosan öntözzük, hanem fürdetjük, általában 3-4 naponta. Egy kisebb vödörbe vagy a mosdóba nyomjuk a víz alá a növényt úgy, hogy a szára is elmerüljön és várjuk meg, míg kibuborékozza magát (körülbelül fél perc), majd nyomkodjuk ki belőle a vizet.
- Ideális növények kokedamára: Flamingó, Epipremnum pinnatum, páfrányok, Ficus pumila, Fittonia, a legtöbb orchideák, Filodendron, Pilea, Peperomia, és Selaginella.
Így készíthetjük el otthon
Hozzávalók:
• kedvenc növényünk
• metszőolló
• 8: 3 arányban a tőzegmoha és bonsai föld ( 2 csésze tőzegmoha, 3/4 csésze bonsai föld)
• műanyag táska vagy kis vödör
• egy kis tartály víz
• kesztyű (nem kötelező)
• tőzegmoha a “csomagoláshoz”
• zsinór vagy zsineg
• Szárított moha (szárított vagy élő, attól függően, hogy a projekt)
1. lépés: Óvatosan távolítsuk el a kiválasztott növényünket a cserépből és óvatosan rázzuk és mossuk le a gyökeréről a földet. Próbáljuk meg a kívánt “labdamérethez” igazítani a növény levelét és gyökerét. Ha szükséges, vágjunk le belőle.
2. lépés: Keverjük össze a tőzegmohát és bonsai földet egy műanyag zacskóba vagy vödörbe. Adjunk hozzá vizet és keverjük össze, hogy alakítható masszát kapjunk.
3. lépés: Formáljunk a földből olyan méretű labdaformát, ami szépen kellőképp beburkolja majd a növényünk gyökerét. Tegyük félre.
4. Tekerjünk egy réteg szárított tőzegmohát a növény gyökérzete.
5. Az ujjunk hegyével csináljunk egy lyukat a földlabdába és óvatosan helyezzük a becsomagolt gyökérzetet a lyukba. Ha szükséges, azelíden gyúrjuk ismét labda formává
6. lépés: Tekerjünk egy réteg szárított tőzegmohát a labdacsunkra és a kötözzük át. Rövidesen a növény gyökerei összenőnek a külső réteggel és akkor akár el is távolíthatjuk a zsineget.