Csodás parasztházak, melyek minden porcikájukban őrzik a hagyományt

Amikor felsejlik a múlt minden szépsége.

Présházakat, régi házakat újítanak fel a Balaton-felvidéken, a Káli medencében vagy építenek ilyen stílusban új házakat. A Mérmű Stúdiót Szűcs Endre neve fémjelzi és fő tevékenységük a népi építészet felelevenítése, értékmentése.

A MÉRMŰ Stúdió 1980-ban alakult műemlék-helyreállítási főprofillal. Az utóbbi tizenöt évben főként hagyományőrző családi házak tervezése vette át ennek helyét, főként a Balaton-felvidéken. Több neves díjat is méltán magukénak tudhatnak (Ybl-díj 2014, Europa Nostra 2013, Pro Architectura 2011, Év Háza díjak).

Szűcs Endre építész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja eddig körülbelül száz lakóház, présház értékmentő, építészeti munkáiban vett részt a Balaton-felvidéken. Az alábbi kisfilmben bemutatnak néhány salföldi, aszófői, szentbékkállai és csopaki házát, azok történeti hátterét, stílusjegyeit, mesél a műemléki helyreállítás fortélyairól. Az építész saját tervezésű tüzelőberendezései közül is láthatunk néhányat.

Nem népi építészeti elemeket alkalmazunk modern házakon, hanem bátran építünk hagyományőrzőn, de finom gesztusokkal. A házak ma épített voltát mindig igyekszünk érzékeltetni.

Kezdő éveimben, a sok kamaszos tétovaság után a műemlékvédelemben éreztem azt a megnyugtató kapaszkodót, ami átsegít a kezdeti bizonytalanságon.

Profilunkba elsősorban családi házak tervezése, régi présházak, borospincék és tornácos-nádtetős parasztházak felújítása tartozik, a hozzájuk tartozó cserépkályhákkal és/vagy búboskemencékkel.

Valamennyi felújításnál igyekeztünk segítségül hívni vagy a környezetre jellemző népi építészeti hagyományokat, vagy a honi világszínvonalú szecessziót, vagy a kisvárosi eklektikánk esetlen báját.

Fotó/Mérmű Stúdió

 Kapcsolódó anyag >>> Nádtetős parasztház, amiben benne van a vidék minden bája