Gyerekkorunkban csak letéptük kicsi, szív alakú termését, és napsütéses délutánokon a játszótéren marokszámra fogyasztottuk. Nem tudtuk a nevét, sem azt, hogy mire jó, valamelyik szülő azt mondta ehető, hát ettük. Olykor pedig, ha a mag megérett, csörgőt készítettünk belőle.
Ez volt a pásztortáska, melynek apró becőketermése táskaformájú, erről kapta nevét is.
Az Európában őshonos gyom- és gyógynövény a világon sokfelé elterjedt. Gyakorlatilag bárhol megterem, csupán nem túl száraz talajra és napsütésre van szüksége. Utak mellett, városokban, kertekben egész nyáron megtalálható, virágait főképp április-májusban hozza.
Bár sokan nem tudják, a pásztortáska ehető. Nem csak kis szív termése, de benne a magja, egész hajtása és még a növény gyökere is. Mind felhasználható gyógyászati célokra is. A virágos szárának felső részét szokás begyűjteni tavasz végén, és ősz elején, amikor másodszor virágzik.
Tartalmaz vérzéscsillapító peptidet, cserzőanyagokat, ásványi sókat, gyantát, flavonoidokat, szaponinokat, B1-, B2-, B3- és C-vitamint, valamint káliumot és kalciumot.
Főként a nők doktorának mondják, hiszen gyulladáscsökkentő, vizelethajtó és vérzéscsillapító hatásokkal rendelkezik. A nőgyógyászati panaszokra kiváló: szabályozza a ciklust, csökkenti a menstruációs fájdalmakat, és a változó kori vérzésre is hatással van. Csillapítja a klimax kellemetlen tüneteit is.
Egyéb vérzésre is kiváló, orrvérzést, gyomor és bélvérzést csillapít és vértisztító hatása is van.
Kiemelhető jó tulajdonsága még:
- Fertőtlenítő hatású, így húgyuti fertőzéseknél kiválóan használható.
- Szabályozza a vérkeringést és káliumtartalmának köszönhetően erősíti a szívet.
- Nyugtató hatású.
- Hatásos ízületi fájdalmak esetén.
Tea elkészítése:
A szokásos módon forrázzunk le 2 teáskanálnyi gyógyfüvet 2 deciliter vízzel. hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Napi egy-két csészével fogyasszunk.