Egy állatorvos elárulta, mikortól van túl hideg odakint a kutyáknak

Mutatjuk a képletet.

Közelednek, sőt, sok helyen már be is köszöntöttek a kemény mínuszok, ilyenkor pedig nagyon kell figyelni a téli idővel járó veszélyekre a kint tartott kutyák esetében.

Ilyenkor a leggyakrabban előkerülő kérdés az, hogy vajon fázik-e már a kedvencünk az udvaron, a kertben, vagy még tűrhető számára a hőmérséklet. Milyen szempontokat kell figyelembe venni, milyen ajánlások és becslések vannak arra vonatkozóan, hogy fedél és minden „extra” nélkül mi számít nagyon hidegnek?

Az enkutyam.hu Dr. Vada Edina állatorvos segítségével járta körbe a témát, az így összegyűjtött ajánlásokat pedig alábbi galériánkban tudod elolvasni.

Getty Images - Fajta: Gondoljunk bele, hogy kedvencünk honnan származik, ott milyen az időjárás, illetve mi volt az eredeti funkciója.
Méret és szőrzet: Általában a nagyobb termetű kutyák jobban bírják a hideget, mivel több hőt termelnek és lassabban hűlnek ki. De megfelelő szőrzet nélkül hiába nagy az eb, nem védi semmi.
Getty Images - Kor: A kölyökkutyák még sérülékenyebbek, így amíg nem alakul ki a rendes szőrzetük, és nem érik el megközelítőleg a felnőttméretüket, nem ajánlott a kinti tartás. A következő, kritikusabb életkor az időskor.
Getty Images - Egyéni körülmények: Nem minden kutya egyforma, és nem minden időszakban lehet ugyanarra a következtetésre jutni. Az aktuális egészségi állapota (volt-e betegsége, műtétje, valamilyen egészségügyi problémája a közelmúltban) is hozzátartozik a történethez, ezeket sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Getty Images - De mennyi az annyi? A Tufts Animal Care and Condition skálája alapján (ami nem tér ki a kutyák szőrzetére, csak a méretükre) a következőket lehet mondani: száraz időben a kis testű kutyáknál 4 foktól már potenciális veszélyekről lehet szó, –4 foktól kezdődik a veszélyes idő, –7 foktól pedig akár életveszélyes állapotba is kerülhet az eb.
Getty Images - Ebben a veszélyességi sorrendben haladva a közepes kutyáknál a hőmérsékleti határok a következőképpen alakulnak: 4, –4 és –12 fok.
Getty Images - Végül, de nem utolsósorban pedig, a nagy testű kutyáknál így alakulnak a Celsius-fokok: 1, –10 és –12.
Getty Images - Dr. Vada Edina úgy fogalmazott: "azt gondolom hogy ha a hőmérséklet tartósan –5 fok alatt van, az már hűvös lehet nekik, de nyilván –5–10 fok még határeset."
"Körülbelül –10 fok alatt én már bevinném őket legalább az éjszakára, hogy ne érje őket baj. Nyilván ez fajtától és szőrzettől is függ. Egy rövid szőrű kutyát például akár már –5 foknál bevinnék, de mondjuk egy bundásabbat (egy pásztor- vagy juhászkutyát, vagy egy kifejezetten kinti házőrző kutyust) tovább kint lehet hagyni" - fogalmazott.

Arról itt írtunk korábban, hogy takarók, rongyok helyett mit érdemes használni a kutyaólakban.

Kapcsolódó
Szupererősek a Csernobilban élő kóbor kutyák
Egy új tanulmányhoz a kizárási zónában élő kóbor kutyától gyűjtöttek vérmintát.