1832 végén Charles Darwin, az evolúcióelmélet kidolgozója a Brit Király Flotta egyik hajójával kötött ki a Chiléhez tartozó Chiloé szigetén, amikor egy apró szürke rókával találta magát szemben.
A természettudós korábban már hallott róla, hogy élnek rókák a szigeten, de ekkor látta őket először.
Darwin tudományos feljegyzést készített az általa ismert rókáktól eltérő külsejű állatról, hogy különálló fajként vehesse számba, és ezáltal megerősítse evolúciós elméletét. Legendák szerint Darwin az őt figyelő rókát sikeresen elkapta és meg is ölte azonnal.
Az aranyos, félénk rókát végül 1837-ben Darwin egyik kollégája, William Charles Linnaeus Martin írta le új fajként, és máig Darwin-pamparókaként (Lycalopex fulvipes) ismerjük.
Közel két évszázad telt el felfedezésük óta, de máig nagyon keveset tudni róluk, mert nagyon kevesen vannak.
Chilében őshonosak, életterük jelentős részét nemzeti parkok teszik ki, kizárólag erdőkben élnek. A Természetvédelmi Világszövetség a kihalástól veszélyeztetett fajok közé sorolta.
Legutóbb a napokban Kevin Schafer fényképésznek sikerült a bravúr, hogy nemcsak látott, de lencsevégre is kapott egy jószágot. Schafer hivatása, hogy olyan állatokat fotóz, amelyek veszélyeztetettek a kihalástól.
Elmondása szerint a felvétel készítésében a legnehezebb az volt, hogy megtalálja a rókát. Ezt egy chilei tudós segítségével sikerült megoldania, aki nagyjából betájolta és jó irányba küldte őt.
Végül Chiloé sűrű esőerdejének szélén bukkant rá a szépségre.
(kiemelt kép: Kevin Schafer, via Treehugger)