Krasznahorka várát a 13. század második felében a Csetneki és Máriássy család építtette: a felvidéki erődítményt a legszebb középkori várként tartják számon Szlovákiában.
A történelmi építményben 2012. március 10-én – alig egy évvel az előző felújítás után – ütött ki tűz, két tizenéves dohányzó gyerek figyelmetlensége miatt. A tűz következtében a nemzeti örökség részét képező épület teljes tetőszerkezete leégett, megsérült a várfal egy része és számos műkincs is elpusztult.
A hat órán keresztül tartó tűzben kiégett a legrégebbi, gótikus palota-rész, bennégett Andrássy Gyula fegyvergyűjteménye. Megsérült a reneszánsz palota egy része, megrongálódott a harangtorony a benne található három haranggal.
A gyors tűzoltásnak köszönhetően a falak nagyrészt épen megmaradtak. A mentésben a szlovák hadsereg is részt vett.
Az 5 évvel ezelőtti katasztrófa utána a fő cél, hogy visszaállítsák a vár 20. századi nagy felújítása előtti állapotát, az erődítmény vidéki nemesi lakóépület jellegét.
A tűzben megsérült gyűjteményből már 500-nál több darabot sikerült restaurálni. A sérült tárgyakon saját műhelyeikben, további 77 darabon pedig a Brünni Műszaki Egyetem (Csehország) műhelyeikben dolgoztak, de az egri Dobó István Múzeum munkatársai is besegítettek. Eddig 5 millió eurót költöttek a vár felújítására.
A vár átadásának időpontját az elmúlt öt évben többször módosították. A tervek szerint a műemléket 2020-ban nyitják meg a nyilvánosság számára.
Komka Péter, az MTI fotóriportere a felújítás október elejei állapotáról készített felvételeket a helyszínen.
Kiemelt kép: MTI – Komka Péter