A Fortepan gyűjteményének segítségével izzítottuk be az időgépet. Bepötyögtük a keresőbe, hogy karácsony, majd levontuk az eredményből a rockzenész, Karácsony Jánosról készült fotókat és a budapesti Karácsony Sándor utca képeit, és még így is 260 fotó felett járunk a karácsonyi ünnep témakörében, ami bőven elég egy tartalmas vizuális kalandozáshoz.
Mi most kicsemegéztük a fotográfiák közül a legérdekesebb darabokat, amolyan szubjektív válogatással 35 fotót, galériába rendeztük, az egyedi, izgalmas darabokat pedig néhány sorban kommentáljuk is.
Nézze meg a galériát, majd görgessen lejjebb a legkülönlegesebb darabokért!
A galéria 1910-ben készült nyitóképén az a míves fém óriáskehely jellegű tároló kübli tele van karácsonyi punccsal, azt isszák az ünneplők éppen, azt viszont nem tudjuk, hogy a szivarozó férfi miért ült a földre…
A karácsonyi témában talált első kép 1906-ban készült, és ha ránagyítunk, akkor jól látható, hogy ez bizony egy műfenyő. Az anyagát azonban nem mernénk megtippelni, ahhoz sokkal több pixel kellene.
A következő évtized egyik legnagyobb tragédiája az első világháború, ahol a civilek és katonák is ünnepelték a karácsonyt, még akkor is, ha ropogtak a fegyverek…
Andrássy út, a 10. számú épület előtt a Fővárosi Gázművek teherautója karácsonyi ajándékokat pakol, talán épp a rászorulók számára, ekkor már 1914-et írunk.
Hadikórház a Szent Margitsziget Gyógyfürdő Rt. irodaházában (később Spolarich vendéglő, majd a Magyar Athlétikai Club klubháza). Karácsonyi ajándékok átadása a sebesült tiszteknek.
A Vigadóban a királytól érkezett ajándékokat készítették ki a hadbavonult katonák gyermekeinek, az 1914. december 17-i Ezer karácsonyfa nevű ünnepségre.
1916 karácsonyán az olasz fronton is jutott néhány óra ünneplés a katonáknak, ahol egy Skoda 30,5 Mörser mozsárágyún díszítették fel a karácsonyfát.
Most ugrunk egy nagyobbat az időben. Balra Nagy Imre későbbi miniszterelnök, jobb szélen leánya Erzsébet, mellette annak férje Jánosi Ferenc és középen gyermekük.
Ezen a másik képen pedig unokájával nézi a díszeket.
Érdekes a képeken a fenyők kinézete is, mennyivel ritkább ágazatúak voltak akkor még a fák, talán a nemesítés nyomán lehet az, hogy ma már, ha valaki ilyen típusú fát árulna nem biztos, hogy egyet is eladhatna.
Lendvay utca 13. szám alatti Ódry Árpád Színészotthon, Gobbi Hilda és Kende Paula színművésznők vesznek részt a karácsonyi ünnepségen 1957-ben.
Ez a fotó pedig egy 1977-es karácsonyi asztalról készült. Amit biztosan felismerünk, a sült csirke a római tálban, sült libacomb, rácponty és zöldségekkel töltött húsféle, malacra, sertésdagadóra saccolnék. Van még az asztalon kukorica- és egy másik majonézes saláta, gyümölcsleves, mákosnudli, hókifli és valamilyen tojáshabos torta.
1987 karácsonya, a Markó utca 22. szám alatti Országos Mentőszolgálat Központi Irányító Csoportjának mentésirányítási irodája az ünnepek alatt, a háttérben egy tipikus munkahelyi karácsonyfa. Ez még az az időszak, amikor minden munkahelyen dohányoztak, még a mentőknél is.
És egy igazán különleges képpel zárul a gyűjtemény Erdélyből, Marosvásárhelyről. Az 1989-es romániai forradalom után készült a felvétel, ahol egy kidobott karácsonyfa mögött jól látható a villanyoszlopon ütött golyónyom, az oszlopon pedig egy koszorú alja látszik. Valószínűleg az itt elhunyt forradalmár, forradalmárok emlékére helyezték el.