Már a Balatonnál vannak Európa legnagyobb rágcsálói

És ez nem feltétlenül jó hír.

Az eurázsiai hódokat 2007-ben telepítették vissza a Dráva és mellékágai környékére, ahonnan mára Somogy egész területét meghódították, és eljutottak a Balatonhoz is, írja a LikeBalaton. A faj gyorsan szaporodik, és ennek eredményeként egyre több helyen találkozhatunk a nyomaikkal: a vízbe döntött fákkal és a folyópartokon kiépített hódvárakkal.

A cikk szerint nem csak a Balaton környéki fákra jelentenek veszélyt ezek a rágcsálók. A hódok befúrják magukat a töltésekbe, ami veszélyes lehet áradások idején, mivel meggyengítik azokat. Emellett termést is pusztítanak, amint azt a helyi gazdák is észrevették.

Getty Images

Bár a hódok védett állatok, és fontos szerepük van az ökoszisztémában, időnként szükség lehet a számuk korlátozására. A 19. század végére szinte teljesen kipusztultak Magyarországról, ám most újra lehet hódot vadászni külön engedéllyel, de csak akkor, ha más védekezési módszerek nem bizonyulnak hatékonynak.

Czabán Dávid ökológus korábban azt nyilatkozta az eurázsiai hód elterjedésével kapcsolatban, hogy mintegy tízezerre tették a hódok egyedszámát hazánkban. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hód ugyanúgy védett állat maradt, mint eddig. Csak az elháríthatatlan károk esetében kerülhet puskavégre, de szerinte előtte más védekezési formákat is ki kell próbálni ellene, erről már a sonline.hu ír.

A kilövésre csak akkor adják ki az eseti engedélyeket, ha más megoldás nincs. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a hódoknak haszna is van. A hódcsaládok gátépítése növeli a víz visszatartását, és ez hasznos az aszályos időszakban. A vadvilág szempontjából is hasznos a jelenlétük, mert a nagyvad vizet talál a hódvárak mellett, és a kis tavakban megtelepednek a rovarok és az ebihalak.

A balatoni hód jelenléte tehát kettős: egyszerre okozhat kárt és nyújthat hasznot. Azok számára, akik szeretnék megóvni a természetet, fontos megérteni a hódok szerepét az ökoszisztémában. A Balaton környékén élőknek és a természetvédőknek egyaránt oda kell figyelniük a hódok jelenlétére, és meg kell találniuk az egyensúlyt a hódok védelme és a károk megelőzése között.

Kapcsolódó
Döbbenetes bejelentés érkezett egy hódról a Bükki Nemzeti Parkhoz
A természetvédelmi őr se nagyon akarta elhinni azt, amit hallott.