A szélsőséges időjárás, a kereslet és az import szigorítása mind hozzájárulnak a kávé árának döbbenetes emelkedéséhez, a változások hatása már a mindennapi fogyasztók számára is érezhető – írta meg cikkében a Délmagyarország, melynek újságírója a Kék Elefánt vezetőjével, Jarjabka Zoltánnal a kávé árának emelkedéséről beszélgetett egy csésze remek presszókávé mellett, ami egyelőre még 650 forint.
A kávé ára nyár végén is folyamatos emelkedő tendenciát mutatott. A boltokban szinte nem található ezer forint alatt negyedkilós csomag, de nem ritka, hogy 1500-1700 forintot kell fizetni érte. A kilónkénti ár pedig a jobbaknál a 7 ezer forintot is súrolja.
Jarjabka Zoltánnal már tíz éve foglalkozik kávéval, és gyorsan összefoglalta a lényeget: az unió új előírása szerint a kereskedőknek bizonyítaniuk kell, hogy az EU-ba importált kávét nem erdőirtott földeken termesztették.
A kávészakértő Jarjabka azt mondta, korábban a tőzsdei árváltozások néha begyűrűztek hozzájuk, néha nem. De ez a mostani nagy ugrás számára is döbbenetes. A kávé tőzsdén jegyzett ára a közelmúltban 47 éve nem látott csúcsra emelkedett.
10-20 százalékot emelkedett a kávé ára a tavalyi időszakhoz képest. Mi itt, kávézóként azt látjuk, hogy a pörkölők emelik az árakat, de nyilván ebbe sok minden közrejátszik. A nagykereskedőknél a zöld kávé ára is emelkedett, a kereskedés euróban folyik, a forint pedig gyenge
– magyarázta a nagy nemzetközi összefüggéseket.
Egekbe emelni nem lehet a kávé árát, mert van egy lélektani határ, ami Jarjabka szerint ezer forint körül lehet, és nem tartja kizártnak, hogy ha így folytatódnak a dolgok, akkor a nagyvárosi kávézókban egy csésze jó kávé ára hamarosen eléri ezt a szintet. Szerinte ez a mostani pánik még csak a kezdet.
Azt tudta, hogy a kávézás abbahagyása memóriagodokat is okozhat? Erről itt írtunk. Kávécserját pedig bárki megpróbálhat nevelni, kattintson ide a cikkért!