Mozaik

Farkaskölyköktől féltek Gyulafirátóton, aztán kiderült, hogy nem is farkaskölykök

Húsvéthétfőn érkezett egy bejelentés a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság ügyeletére, hogy a Veszprém és Gyulafirátót között fekvő Miklád nevű lápon farkaskölyköket láttak a tanösvény szomszédságában, számolt be az esetről Sinka Gábor természetvédelmi őr a park honlapján.

Mint írta, elsőre áprilisi tréfának tűnt a bejelentés, bár április elseje már régen elmúlt. A kölykökről készült pár fotó is, amit a bejelentő csatolt a bejelentéséhez. A képek alapján a területen szolgálatot teljesítő természetvédelmi őr egyértelműen vörös rókának (Vulpes vulpes) határozta a kölyköket és ezzel lezártnak tekintette az ügyet, hiszen a rókák teljesen jó helyen vannak a Mikládon.

Csakhogy űprilis 28-án már a településrész önkormányzati képviselője írt egy e-mailt az igazgatóságnak, amely szerint a környéken lakók aggódnak a vélt farkaskölykök jelenléte miatt, sőt, valaki egy kartonlapra írt figyelemfelhívást is kihelyezett a tanösvény bejáratához a kölykök védelme érdekében.

Április 29-én a területen szolgálatot teljesítő természetvédelmi őr az érintett területet alaposan átvizsgálta, megtalálta és le is fotózta a kölyköket és a kotorékukat. Szerencsére a környék lakóinak aggodalma alaptalannak bizonyult, hiszen a kölykök, – ahogyan az a korábban készített képek alapján is meghatározásra került – vörös róka (Vulpes vulpes) kölykök voltak, akik egy régi, kikövezett átereszben húzták meg magukat. Az áteresz bejáratának magassága 16 cm volt, ekkora bejáraton nemhogy farkas, de még egy sakál sem férne be, sőt a felnőtt rókák is csak lapos kúszásban tudnak benne közlekedni.

A farkasnak nézett rókákról, és a rájuk figyelmeztető tábláról alábbi galériánkban találsz fotókat.

7 fotó

Miután így bizonyossá vált, hogy a környéken látott kölykök nem farkas-, hanem rókakölykök, az őr a “Rátóti farkasok” történetét eltette a “Rátóti csikótojás” és a többi rátóti mese és legenda közé.

Mi az eset tanulsága?

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság felhívja rá a figyelmet: ahogy a társadalom egyre távolabb kerül a természettől és tudásának nagy részét a közösségi média ellenőrizetlen forrásaiból szerzi, úgy egyre többször fog előfordulni az ismeretek hiányából fakadó riadalom vagy pánikkeltés és szenzációhajhászás.

Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy a vörös róka (Vulpes vulpes) hazánkban általánosan elterjedt, vadászható vadfaj, amelynek egyedei a legtöbb esetben, így most sem szorulnak az ember segítségére, etetésre, mentésre. Azt azonban fontos tudni a környéken kutyát sétáltatóknak, sétálóknak, hogy a rókák több olyan betegséget is terjeszthetnek, amelyek az emberre és a kutyákra is komoly veszélyt jelenthetnek (pl. veszettség, rókák galandférgessége, rühesség, stb.), ezért továbbra is indokolt a kölykökkel való érintkezés elkerülése, mind a kutyák, mind a gazdák részéről

– zárták a cikket.

És ha már farkasok, nemrég videón mutattuk meg, mi történik, ha farkasfalkával találkozik egy túrázó az erdő közepén.

Kapcsolódó
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik