2016-ban új tematikus évvel jelentkezett a Magyar Turizmus Zrt. A „Gasztroélmények éve” a gasztronómiai élményekre helyezi a hangsúlyt, melynek fontos részei a vidéki településeken rendezett fesztiválok és a programokhoz kapcsolódó falusi vendégfogadók is.
A minőségi, napraforgós védjeggyel rendelkező falusi vendéglátók közül ma sokan figyelnek arra, hogy a portáikon pihenőknek gasztronómiai különlegességeket nyújtsanak.
Az úgynevezett napraforgós védjegy – amely a falusi szálláshely által nyújtott szolgáltatások színvonalának minőségére utal – 2011. július 1-jén lépett életbe. A védjegy lehetőséget biztosít a tudatos fogyasztói magatartás elősegítésére, a kiváló minőségű szolgáltatásnyújtásra, miközben elősegíti a szállásadók munkájának eredményességét. Ennek keretében kívánják népszerűsíteni a háziétel-készítés hagyományait, továbbá megőrizni a vidéki tájkonyha jellegzetességeit.
A falusi turizmus nem csupán falusi szállásadást jelent – mondta el érdeklődésünkre Zala Andrea, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) titkára. – Hozzátartozik a vendéglátás, a falusi vendégasztal szolgáltatás, több helyen a bor- vagy pálinkakóstolás, lovaglási, vadászati és horgászási lehetőség is. A falura látogató turista amellett, hogy szállást foglal, megismerheti a terület természeti, építészeti értékeit, hagyományát és gasztronómiáját is. Bár nem minden szállásadónál, de számos helyen a vendégek nem az üzemi konyhán készült és étlapról kiválasztott, hanem az adott tájegységre jellemző, otthon, a nagymama receptjei alapján készült ételeket fogyaszthatják, sőt igény szerint részt vehetnek annak elkészítésében és megismerhetik a különleges receptek titkait.
A magyar tájkonyhák tradícióit jelentő receptek a népi táplálkozás bölcsességét bizonyítják, hiszen a legegyszerűbb nyersanyagokból készíthető legkülönfélébb ételvariációkat tartalmazzák. Számos vidéki csárda és falusi vendégasztal szolgáltató évtizedek óta csiszolódott receptjei alapján készíti ételeit, őrizve a magyar népi ízek és tájegységek hagyományos ételeinek és italainak tradícióit.
A főszerep természetesen nem csupán az ínycsiklandó ételeké: ezektől elválaszthatatlanok a kiváló minőségű helyi termékek és alapanyagok, illetve az ételek-italok hozzáértő előállítói és készítői egyaránt.
Ma már a magyar emberek egyre szívesebben járnak olyan helyekre, ahol biztosak lehetnek benne, hogy a feltálalt ételek megbízható, valóban helyben termett, megfelelően ellenőrzött, kiváló minőségű alapanyagokból készülnek – említette Zala Andrea. – A vidéki csárdák és vendégfogadók ezért is tartják fontosnak, hogy az általuk és a helyi termelők által előállított kiváló minőségű alapanyagokat felhasználva, valódi, helyi ízekkel találkozzon a betérő vendég.
A turizmus versenyképessége manapság egyértelműen a szolgáltatások minőségében rejlik. A Gasztroélmények évében így különös figyelem összpontosul a vidék minőségi gasztronómiai eseményeire és fesztiváljaira, falusi vendégfogadóinak gasztronómiai kínálatára és a helyi termékekre is, amelyek magas minőséget képviselnek.
Ha pedig emlékszel még a nagymama házi főztjeire – amikor rotyogott a tűzön a kapirgálós csirkéből készített leves, a sparhelt sütőjében pirult a télen vágott disznó combja, és amikor a házi savanyúság és a zserbó illata betöltötte a konyhát – akkor 2016-ban kopogtass be egy falusi vendéglátóhoz, ahol ezeknek az élményeknek – igaz a korral haladva, modernebb körülmények között – részese lehetsz.
Ami pedig külön jó hír, hogy a falusiturizmus.hu portálon naprakész kínálat található a bőséges választékból. Érdemes belekukkantani.
Címfotó: MTI -Bugány János