A nyári hónapokban folytatódtak a 21-es főközlekedési út négynyomúsításához kapcsolódó megelőző régészeti feltárások az út Nógrád megyei szakaszán Szurdokpüspöki és Mátraszőlős között. A feltárásokban az egri Dobó István Vármúzeum és a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum munkatársai vettek részt.
A Mátraszőlőshöz tartozó Király-dombon, a Szamár-patak északi oldalán a kutatók mintegy 30 „beásásra” bukkantak.
több egymásba ásott gödör pedig vegyesen szolgáltatott bronzkori, népvándorlás-kori és középkori edénytöredékeket. A gödörkomplexumtól délre egy földbe vájt, kavicsokkal kirakott platnijú kemencét és annak hamusgödrét is feltárták.
A település határában késő bronzkori faszenes, égett agyagtapasztás darabokat, kisméretű, ép és törött égetett agyag állatszobrocskákat is találtak a régészek.
Egy félköríves záródású alapárkos ház, egyik sarkában kőpakolásos tűzhellyel is feltételezhetően ehhez az időszakhoz köthető.
(Cikkünk Baráth Anita Kármen – Zandler Krisztián: Késő bronzkori és késő vaskori település és temetőrészlet Mátraszőlős határában című összefoglalója alapján készült. A feltárásokban munkatársaik Németh Veronika (ELTE-BTK), Balga Richárd és Básti László voltak.)