Vízmegtartó “gerillaharc”: Fogadj örökbe egy zsilipet!

Évente mintegy hat köbkilométer, nagyjából három balatonnyi víz folyik el az országból a zsilipeken keresztül.

Különleges módon harcolnak a vízvisszatartásért az Alföldön – írta a Zöld Hang.

Figyelemfelkeltő akciót szervezett a Zöld Gerilla Mozgalom a dabasi árapasztó zsiliphez. Kulcsár László kiskunsági gazda a vízvisszatartás fontosságára hívta fel a figyelmet. A Zöld Gerillák ötlete nyomán mostantól bárki segíthet a felszíni vízkészlet ökosabb felhasználásban.

A gazdálkodó szerint a dabasi árapasztó zsilipjénél akadály nélkül folyik el az életet adó víz, ami néhány deszka behelyezésével visszatartható lenne.

Van rengeteg olyan „gazdátlan zsilip”, amit 3 szál palló segítségével lehetne vízvisszatartásra használni, hiszen az infrastruktúra adott. A jelenlegi infrastruktúra kiegészítésére lenne szükség, illetve karbantartására, minimális befektetéssel. Új paradigma, új koncepció kell, ez a Szelídvízország. Prof. Dr. Koncsos László vízépítő mérnök modelljét kellene követni, mely szerint a Tisza völgyében mélyártéri tározás valósulna meg, gravitációs, oldalirányú, szabályozott kivezetés az infrastruktúra sérelme nélkül

– mesélte László a portálnak.

Rácmolnár Milán
Rácmolnár Milán
Rácmolnár Milán
Rácmolnár Milán
Rácmolnár Milán
Rácmolnár Milán

A gazdálkodó a Zöld Gerilla Mozgalom Facebook oldalán egy felhívást tett közzé, melyben azt kéri, hogy aki szívügyének érzi a vizek hasznosítását, segítsen az alapanyagok vásárlásában és az utazási költségek fedezésében. A kétkezi munkát az önkéntesek elvégzik, “csupán” anyagi forrásokra van szükségük.

Az Ökotáj Alapítvány számlájára várják az adományokat a természetvédők. Aki segítene, további információkat talál az akcióról.

Az országot sújtó aszályról korábban több alkalommal írtunk, a Kiskunságban évek óta rengeteg kárt okoz a gazdáknak a vízhiány. A problémát a civilek szerint az árhullámok idején jelentkező többlet megtartásával kellene orvosolni. A Homokhátságon kritikus a helyzet, a Kiskunság számos pontján a tavak medréből eltűnik a víz. A közelmúltban beszámoltunk arról, hogy az Őrségben a hódok munkája nyomán átalakul a terület “vízgazdálkodása”.

Kapcsolódó
Briliáns verssel üzent a vízügynek a "Vízválasztó" mozgalom atyja
A geográfus a költészet területén is otthonosan mozog.