Az országban elsőként a Salgótarján környéki hegyekben bontották ki szirmaikat a különleges szépségű virágok. A leánykökörcsin – a száraz gyepek egyik legkorábban nyíló virága – sűrűn szőrözött, bundás virágkelyheivel a tavasz érkezésének egyik hírnöke.
A növény egész részét beborító puha bunda védelmet nyújt a virágnak az időjárás viszontagságaival szemben, hiszen a február végi-március eleji napokban előfordulhatnak mínuszok is. Az ibolyaszín virágokat a hidegebb napokon is repkedő poszméhek porozzák be.
A faj igen erős és hosszú karógyökeret fejleszt, mellyel az extrém száraz élőhelyein a vízutánpótlását biztosítja. A leánykökörcsin hat lepelevélből álló, halványlila kelyhe az ég felé néz. Porzói élénksárgák, melynek édes illata, a téli álmukból ébredező rovarokat szinte mágnesként vonzza magához.
Virágzása általában rövid ideig, mintegy 2-3 hétig tart, de akár májusban is találkozhatunk virágzó példányaival. A növény 1982 óta védett, természetvédelmi értéke 10 ezer forint.
A leánykökörcsin elő virágzó példányait az MTI munkatársa fotózta le a Salgótarján környéki hegyekben 2020. február 27-én.
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter