Az elmúlt hetekben több alkalommal is láthatók voltak a skarlát bikapókok egyedei Bugacon, közölte a Kiskunsági Nemzeti Park.
Az őszi hideg reggelek nem túl kedvezőek számukra, ezért a könnyen felmelegedő helyeket keresik a homokban vagy a fűszálak végén. A puszta bársonyos lábú gyilkosai ennek köszönhetően időnként a szemünk elé kerülhetnek.
A skarlát bikapók (Eresus kollari) kisméretű pókfaj, a hímek 5-10 mm nagyságúak, míg a nőstények mérete a 15 mm körüli. A nemek közti ivari dimorfizmus ennél a fajnál is megfigyelhető: a hím egyedek vörösesek négy fekete ponttal a potrohukon, ellenben a nőstények teljesen fekete színezetűek.
A bikapókok valóságos ragadozók, hiszen az étlapjukon szerepelnek a nagyméretű ízeltlábúak, köztük a gyászbogarak, a ganéjtúrók, valamint a futrinkák. Aknáikat néhány centiméteres mélységben saját maguk ássák, amelyet pókselyemmel bélelnek, a külső részén pedig úgynevezett fogófonalakat húznak. Az utóbbit elrejtik kövek közé, valamint növényi részekkel álcázzák. A kitűnő pontossággal elkészített hálókba akadt áldozataikkal bénító marással végeznek.
A bikapókok az elnevezésüket a viselkedésük jellegzetes eleméről kapták, amely szerint veszélyhelyzet esetén a hím egyedek a bikához hasonló módon támadó pozíciót felvéve fejüket leszegezik és potrohukat felemelik.
A skarlát bikapók hazánkban száraz, napsütötte élőhelyeken, sziklagyepeken, száraz erdőszegélyekben lelhető fel.
A faj hazánkban védett, természetvédelmi értéke 5000 forint.
Nemrégiben Ujvári Zsolt természetfotós számolt be a nyolclábú vörös ördögökkel való találkozásáról, mely IDE KATTINTVA olvasható.