Mozaik

Veszélyes kártevő fenyegeti a hazai növényvilágot

wikimedia commons
wikimedia commons
Európában először 2023-ban Cipruson találták meg a kártevőt.

Az Európai Unió több tagállamában, köztük a velünk szomszédos Romániában is kimutatták a közelmúltban a zárlati károsító őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) jelenlétét – számolt be az esetről a Magyar Mezőgazdaság.

A pázsitfűféléket, de különösen a kukoricát, rizst és cukornádat fogyasztó kártevő egyre közelebb került hozzánk, így mind nagyobb fenyegetést jelent a hazai növényvilágra és azon keresztül az élelmiszerellátásra.

Az őszi sereghernyó Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein őshonos. Vándorlepke, amelynek csak átmeneti populációja vándorol a mérsékelt égövi régiókba. Megfelelő körülmények esetén több száz kilométerre is képes elrepülni. Közép-Amerikában és az Egyesült Államok déli részén a kifejlett egyedek tavaszi generációja észak felé repül, és akár 480 kilométerre is eljuthat, mielőtt letelepedne és megkezdődne a következő nemzedékének fejlődése.

wikimedia commons

A kiváltó okok még nem ismertek, de a szél nagymértékben hozzájárul a lepke hosszú távú vándorlásához és terjedéséhez.

Európában először 2023-ban, Cipruson találták meg a kártevőt, majd ugyanabban az évben Görögországban, Portugáliában, Spanyol- és Törökországban is. Az őszi sereghernyó behurcolása az EU területére a nemzetközi kereskedelemre vezethető vissza.

Terjedése felgyorsult, az ellenőrizetlen növény- és áruszállítmányokkal hazánkat is fenyegeti, ugyanis magas egyedszám esetén nemcsak a növények leveleire, hanem válogatás nélkül bármilyen felületre (például csomagok, utaspoggyász, katonai felszerelés  képes elhelyezni petéit. A petékből kikelő lárvák pedig szintén válogatás nélkül kutatnak táplálékforrás után. Ezért kijelenthetjük, hogy az őszi sereghernyó esetleges jelenléte óriási kárt okozna a hazai növényvilágban.

A Spodoptera-fajok lárváit általában sereghernyóknak, a kifejlett egyedeket pedig ritkán sereghernyó-molynak (armyworm moths) nevezik.

Kapcsolódó
Olvasói sztorik