Az újév köszöntése és az óév búcsúztatása évszázadok óta hagyomány, amely egészen a római korig nyúlik vissza. Akkor az úgynevezett szaturnália ünnepet tartották a téli napforduló idején, az őszi vetés befejezésekor, Szaturnusz isten tiszteletére. Ez egy igazi lakoma volt zajos vigaszsággal, dorbézolással.
A Wikipédia azt írja, hogy a szaturnáliák pogány szokását a középkori Franciaországban támasztották fel a január 1-je körül tartott „bolondok ünnepe” (festum fatuorum) képében, mely a párizsi Notre-Dame regényben is nagy szerepet kap. Az ilyen ünnepségeket az egyház a 15. században hivatalosan betiltotta, de tovább éltek a néphagyományban. A gonoszűző zajkeltés mellett Európa-szerte ismert szokások a téltemetés, bálok, szerelmi-, halál-, és időjóslások.
Mára az urbanizált társadalmunkban, ha a népi hagyományokat már csak szórványosan, de a lakomát, a bulit, a kisebb-nagyobb összejövetelek hagyományát megtartottuk. Minden évben töretlenül fogy a pezsgő a virsli, sonka, hurka, kocsonya, hidegtálak és más finomságok.
Most ismét elmerültünk a Fortepan univerzumában, hogy a több mint 100 évet felölelő képsorok közt szemezgessünk, és mondanunk sem kell, hogy jó néhány gyöngyszemre is rátaláltunk. Utóbbi kincsekből a galéria alatt külön is megmutatunk párat.
Íme a szilveszteri fotók a 20. századból
És jöjjön néhány csemege is!
Az első világháború idején is jutott egy kis idő mókázásra szilveszter napján, valahol a frontvonal közelében:
Manapság nemigen építhetünk ekkora hóembert:
Nem sok magyarnak lehetett őszinte az öröme 1956 szilveszterén, ha katonákat látott mulatni…
A Magyar Rádió 6-os stúdiója, BÚÉK 1961! A Rádió szilveszteri műsorában balról Csala Zsuzsa és Rozsos István, Balogh Erzsi színművészek:
Balra Vogel Eric díszlet- és jelmeztervező, az újsággal Kárás Ildikó táncművész, mellette Psota Irén színművésznő, előtte Seregi László koreográfus, jobbra Horváth Tivadar rendező, az MTV 1963. szilveszteri műsorában sugározott, Slágermúzeum című revüfilm felvételekor.
1965-ben az Oktogonon (November 7. tér) szilveszterkor a rendőrök előtt is meg lehetett fújni a trombitát.
1970. Cegléd, a Rákóczi út 14., háttérben a Kossuth Ferenc utca – József Attila utca kereszteződése. Újévi köszöntő a háztetőn.
Az Üllői út – Nagykörút kereszteződésének aluljárója. Szilveszteri kívánságműsor közvetítése, “Térzene” az Üllői úti aluljáróban címmel. Középen Kovács Apollónia és Bojtor Imre népdalénekesek, valamint Szilágyi János riporter (fejhallgatóval).
Bulizás a 70-es években.
1977. Szilveszterezők a Blaha Lujza téri aluljáróban, a színesbőrű vidám srácok valószínűleg kubai diákok, munkások lehettek.
1973-as Szilveszter Németh László író lakásán. Balra Illyés Gyula, jobbra Déry Tibor írók, Déry mögött Illyés Gyuláné Kozmutza Flóra, ő mögötte Gombos Katalin színművésznő.
Erzsébet körút – Rákóczi út sarok az EMKE előtt, balra a háttérben a Corvin Áruház. A Wartburgot 1990. szilveszter éjszakáján fújták le.
Aki kedvet kapott még több időutazáshoz, kattintson ide egy kis balatoni élményért! A karácsonyi gyűjteményünket pedig ebben a cikkünkben találja meg!