Minden 14. életévét betöltött, személyazonosító okmánnyal és a digitálisállampolgárság-alkalmazás működtetéséhez megfelelő operációs rendszerrel működő mobiltelefonnal rendelkező személy igénybe veheti a nemzeti digitálisirattárca-szolgáltatást, írta a Világgazdaság.
Korábban az igazoltatás során a rendőr elkérte az igazoltatott személyazonosító igazolványát vagy egyéb, a személyazonosságot hitelt érdemlően igazoló okmányát, mostantól azonban igazolhatjuk magunkat más okmánnyal is, így nem szükséges magunknál tartanunk a személyi igazolványunkat sem.
Az igazoltatás új szabálya szerint választhatunk, hogy személyi igazolványunkkal vagy a digitális állampolgár-regisztrációnkkal szeretnénk-e magunkat igazolni, így tehát nem kötelező a “digitális átállás”.
Nem lesz kijátszható az igazoltatás új szabálya
A belügyminiszteri rendelet szerint ha az igazoltatott az új igazoltatási formát választja, úgy az igazoltató rendőr a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvényben meghatározott digitális okmányának adatai vagy adattároló kódja hozzáférhetővé tételére szólítja fel.
Ugyanakkor amennyiben kétségessé válik az igazoltatott személy személyazonossága, úgy a rendőr ellenőrző kérdéseket tehet fel az igazoltatottnak a személyes adataival kapcsolatban.
Így működik a gyakorlatban
A szolgáltatást igénybe vevő személyek igazoltatása – ha a rendőr rendelkezik úgynevezett Novamobil eszközzel – az applikáció által generált QR-kód beolvasásával történik. A kód alapján az igazoltatott személy adatait az intézkedő rendőr által kiválasztott adatbázisokban a rendszer automatikusan ellenőrzi, eredményét pedig a Novamobil eszközön megjeleníti.
Ha az igazoltatás alá vont személy személyazonosító adatait a DÁP-törvényben meghatározott digitális okmány vagy adattároló kód hozzáférhetővé tétele útján kívánja igazolni, akkor hatósági igazolvány bemutatására az igazoltatott kizárólag abban az esetben kötelezhető, ha a digitális okmány adatainak vagy az adattároló kód alapján a közhiteles nyilvántartásból megjeleníteni kívánt adatoknak a megismeréséhez, illetve ellenőrzéséhez szükséges műszaki feltételek az igazoltatás során nincsenek biztosítva.
Ilyenkor a téli hónapokban is minden autósnak felkészülten kell nekivágnia, ha útnak indul és részt vesz a közlekedésben. A hatályos magyar jogszabályok nem írják elő a téli gumi kötelező használatát, így pusztán ezért senkit nem lehet megbírságolni. Azonban ezért büntetheti a rendőr az autóst télen a nyári gumiért.