Kimutatta a kiskérődzők pestise vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében.
A betegség Magyarországon korábban még nem fordult elő; az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Zalába
– tájékoztatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az MTI-t.
A közlemény szerint az érintett állomány felszámolása folyamatban van. További intézkedésig nem érkezhetnek Romániából kiskérődző – juh és kecske – szállítmányok Magyarországra.
A Nébih laboratóriuma a vírust a zalai Szentgyörgyvölgy településen működő állattartó telepen vett mintákból mutatta ki. Az állatokat január 15-én egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra.
A kiskérődzők pestise a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával jár. Ez a betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik, mindemellett jelentős gazdasági károkat okozhat
– írták a közleményben.
Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. Az állategészségügyi hatóság a gazdaság körül 3 kilométer sugarú védőkörzetet jelölt ki, valamint 10 kilométer sugarú felügyeleti, illetve megfigyelési körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is.
Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai.
A kiskérődzők pestise már 2024-ben is nagy riadalmat keltett, amikor a magyar határ közelében elterjedt a súlyos járvány, néhány napja pedig a Nébih arról tájékoztatott, hogy Németországban 37 év után ismét megjelent a ragadós száj- és körömfájás.