A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (Maketusz) és a KLND közreműködésével, az Aktív Magyarország finanszírozásával létrejött Horizont célja, hogy egy új közösségi élményt kínáljon, ahol a kerékpárosok megoszthatják a kaland örömeit, támogathatják egymást, és közösen építhetik a magyar bringás közösséget, miközben felfedezik Magyarország rejtett csodáit két keréken.
Az útvonal 26 szakaszra van osztva, amelyek a Horizont applikációval könnyen követhetők, teljesítésük pedig virtuális pecsétekkel igazolható. Egy szakaszon 4–5 pecsételőpont található, így a két keréken túrázók nemcsak szakaszonként, hanem szegmensenként is teljesíthetik az útvonalat. A szakaszokat úgy alakították ki, hogy vonattal is könnyen megközelíthetők legyenek. A Horizont mentén mindkét irányból táblák és felfestések segítik a tájékozódást, így az útvonal kétféleképpen is bejárható.
A nyomvonal izgalmas természeti és kulturális látnivalókat fűz fel, jelölve a pihenőhelyeket, vízvételi lehetőségeket, látványosságokat és kerékpárosbarát szolgáltatásokat. Legyen szó sportos kihívásról vagy hétvégi kikapcsolódásról, a Horizont minden bringás számára valami különlegeset kínál.
Útközben érinti Drégely várát, a Dunakanyart, a főváros határvidékét, Tata gyönyörű tavát, Csókakő várát, valamint Zirc arborétumát is. Az útvonal különlegessége, hogy szinte végig természetközeli, forgalomtól védett utakon halad, és minden szakasza más-más arcát mutatja az ország rejtettebb vidékeinek.
Hosszú évek óta dédelgetett vágyunk, hogy a kerékpárosoknak is legyen a Kéktúrához hasonló útvonaluk Magyarországon. Viszonylag egyszerűnek tűnik, hogy néhány táblát és felfestést kiteszünk, de elképesztő sok munka történt a háttérben. Az erdészetek, nemzeti parkok, önkormányzatok konstruktív együttműködése nélkül a Horizont nem jöhetett volna létre
– mondta Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős államtitkár, aki az utolsó Horizont jelzés felfestésével szimbolikusan is átadta a kalandbringás útvonal első kilenc szakaszát. Az esemény után a hazai szakmai kerékpáros közösség és a sajtó közösen próbálta ki a Horizont egyik 31 kilométeres szegmensét.
Az átadón Pénzes Erzsébet, a Horizontot megvalósító Maketusz elnöke legkedvesebb projektgyermekének nevezte a Horizontot:
Azt szeretném, hogyha néhány év múlva valaki azt mondja, hogy Horizontozni mentem, azt ugyanúgy értse mindenki, mint amikor ma valaki azt mondja, hogy Kéktúrázik.
A Horizont útvonala folyamatosan bővül újabb szakaszokkal. Az év végére a túraútvonal Salgótarjántól egészen Szentgotthárdig fog érni, ez a bővítés még több lehetőséget kínál a hosszabb távokat kedvelő kerékpárosoknak. A 2027 tavaszi bringás szezonra a Horizont teljes egészében kiépül, így két év múlva már egészen Tokajtól Szentgotthárdig tekerhetnek a bringások. Ezzel az ország egyik legnagyobb kerékpáros kihívása valósul meg, amely a teljes távon egyedülálló kalandot kínál.
A Kis-Balatonnál is épül új kerékpárút, és olcsóbb lesz a strandbelépő a biciklivel érkezőknek Balatonalmádiban. Itt pedig írtunk egy érdekes cikket a székkutasi trabicikliről.