Mozaik

Elindult a viharjelzés a Balatonnál

HungaroMet Nonprofit Zrt.
HungaroMet Nonprofit Zrt.
A Balaton három medencéjében, a Velencei-tónál, valamint a Tisza-tónál is üzemel majd a fényjelző rendszer.

Horváth Ákos, a jelzéseket kiadó siófoki obszervatórium vezetője a HírBalaton megkeresésére elmondta, hogy rendkívül változékony tud lenni a Balaton időjárása, ezért komolyan kell venni az április elején elindult viharjelzéseket.

Egy-egy helyi zivatar 20 perc alatt is kialakulhat, az észak-nyugatról érkező hidegfrontok olykor váratlanul törnek be a térségbe, és különösen veszélyesek lehetnek a dél-nyugat felől, erős széllel érkező zivatarláncok és azt is figyelembe kell venni, hogy eltérők lehetnek a jelzések a tó három medencéjében

– tette hozzá.

A jelzéseket – amit a HungaroMet Zrt. siófoki viharjelző obszervatóriumából adnak ki –, a Balaton körül jól látható, a katasztrófavédelem által üzemeltetett fényjelző rendszeren kívül telefonos alkalmazásokon keresztül is lehet követni (például Tavihar, Meteora).

Horváth Ákos felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelzések mellett érdemes ránézni az időjárási körülményekre is a telefonos alkalmazásokban, vagy a www.met.hu/balaton oldalon, hiszen például egy másodfokú viharjelzés jelenthet 60 km/órás szelet, de 120 km/órás széllökéseket is.

A viharjelzőpontok villogó sárga fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer.

  • Ha nincs viharjelzés, nem égnek a lámpák.
  • Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad a vízben tartózkodni.
  • Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

A rendszer fejlesztésének köszönhetően egy pontról legalább három viharjelzőpont látható.

Nemcsak tóparton, hanem online is lehet tájékozódni a viharjelzés aktuális állapotáról. A rendszer nyomon követhető katasztrófavédelem honlapján.

A balesetek megelőzése érdekében érdemes komolyan venni a viharjelzéseket. Vihar idején ne csak a nagyobb tavaknál mellőzzük a fürdőzést. Ha villámlik, jöjjünk ki mindenféle folyóból, tóból, medencéből, és menjünk be egy közeli épületbe.

Arról is írtunk, hogy 30 éve nem látott szúnyoginvázió lesz a Balatonnál és nemrég megbillentette a Balatont a viharos szél. Tavaly pedig “átúszta” a Balatont egy elszabadult vitorlás. 

Kapcsolódó
Balatoni időutazás a Fortepan univerzumában
Az első kép 160 évvel ezelőtt készült egy balatoni móló építéséről.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik