Virágzó vidékünk

Nem örülnek a szakemberek a Fertő-tóban megjelent veszélyes rákoknak

Illusztráció/Wikimedia Commons
Illusztráció/Wikimedia Commons
Élőhelyén rövid idő alatt jelentős állományméretet képes elérni, ami nagy károkat okozhat.

A Fertő és környéke eddig mentes volt az inváziós tízlábú rákoktól, de 2023 nyarán kimutatták a márványrákot (Procambarus virginalis) a tó osztrák oldalán a purbachi vitorlás kikötőnél. A 2024-ben végzett felmérések már a faj tömeges jelenlétét jelezték az osztrák oldalon, írta közösségi oldalán a Fertő-Hanság Nemzeti Park.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a nemzeti park szakemberei 2025 március elején végeztek célzott felméréseket a faj kimutatására és sajnos minden vizsgált helyszínen (Virágosmajori-csatorna, Rákos-patak) sikerült kimutatni a márványrákot ezzel növelve a Fertő ismert fajainak számát, de ennek sajnos nem örülhetünk

– részletezték a helyszíneket, ahol az invazív fajt kimutatták.

A márványrák a Fertő-tó vízrendszerében továbbterjedve jelentős kedvezőtlen hatással lehet a hozzájuk kapcsolódó vizes élőhelyek (pl. Hanság) fajkészletére, ökológiai állapotára, a víz minőségére, a meder és a partfalak, illetve a csapadékvíz elvezető csatornahálózatok állapotára is.

Az inváziós fajok megtelepedése és terjedése az egyik legnagyobb természetvédelmi probléma, mely sok esetben gyorsan, akár jelentős gazdasági károkat is okoz.

A márványrák az egyik legjobb példája a díszállat-kereskedelem káros hatásainak

Ezt a magas inváziós kockázattal rendelkező, partenogenetikusan (szűznemzéssel) szaporodó fajt német akvaristák tenyészették ki, így a világon kimutatott szabadon élő populációi mindenhol idegenhonosnak tekintendő. A márványrák, az általa kolonizált élőhelyeken rövid idő alatt jelentős állományméretet képes elérni. Napjainkra már számos hazai vizsgálat során igazolták a kutatók, hogy a faj télen is aktív, folyamatosan táplálkozik, és szaporodik.

A nemzeti park és a HUN-REN Ökológiai kutatóközpont szakemberei idén folytatják a vizsgálatokat a faj jelenlegi elterjedésének megismerése érdekében és megoldást keresve a tovább terjedés megakadályozására. Felhívjuk a Fertőn és a Rákos-patakon horgászók, természetjárók figyelmét, hogyha tízlábú rákkal találkoznak az szinte kizárólag az újonnan megjelent inváziós faj lehet, ugyanis az őshonos folyami rák a tóban nem fordul elő

– figyelmeztettek a bejegyzésükben, és kiemelték, hogy a jelenleg érvényes jogszabályok alapján pedig idegenhonos faj egyedét tilos szabadon, vagy visszaengedni bármilyen természetes víztestbe, így a kifogott egyedeket meg kell semmisíteni.

Kérik a lakosság segítségét

Amennyiben bárki tízlábú rák egyedet talál a Fertőn, akkor haladéktalanul értesítse a nemzeti parkot a központi ügyeleti telefonszámon +36 30 166 0949.

Mint arról portálunkon beszámoltunk megdöbbent a természetvédelmi őr, amikor meglátta ezt az állatot a Vértesben, hiszen egy igazi faunisztikai ritkaságra akadtak.

Kapcsolódó
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik