HIRDETÉS
Mozaik

Soha nem látott fotókon egy fiatal gímszarvasbika ritka fejdísze

Miskolczi Tímea Panny
Miskolczi Tímea Panny
Különleges élmény így látni egy fiatal gímbikát.

A szarvas agancsának ciklikus fejlődése egyedülálló folyamat a természetben. A gímbika mintegy 100-120 nap leforgása alatt építi – rakja – fel az akár 14-17 kilogrammos fejdíszét. Ez megközelítőleg napi 1-2 centiméteres növekedést jelent ágvégenként.

Az éves agancsciklus a korral függ össze. Az első agancs – amit a bikaborjú 8-9 hónaposan kezd el növeszteni – január-februárban indul fejlődésnek és szeptember-októberben lesz kész a csap, ami májusban hullik le. Az öreg bika februári agancshullatása után júliusra építi fel új agancsát. Így a korosztályok között szabályos időeltolódás figyelhető meg.

Egy különleges megfigyelés

Kora reggel volt, amikor az erdő fái között egy szarvasrudli tűnt fel. Tagjai tehenek voltak tavalyi borjaikkal, akik között egy fiatal bika is helyet kapott. A fa takarása mögül figyeltem őket, kedvező széljárásban, álcázva és rejtőzve a vad szeme és szaglása elöl. A rudli tagjai békésen haladtak egymást követve, egyik-másik megállt és a friss tavaszi hajtásokat eszegette

– ezekkel a pillanatokkal kezdődött a megfigyelésem.

A fiatal bikák első agancsukat április-május környékén hullatják el.

A fiatal bika kicsit levált a többitől és felém tartott, amikor észrevettem, hogy első fejdísze, amit csapnak nevezünk,  furcsán áll. Az egyik agancsa már készen volt a hullajtásra, de a hátsó része még nem engedte el teljesen a rózsatőt, ahonnan az agancs kinő,  így arcára simulva pihent meg

– különleges és számomra egyedi élmény volt így látni a fiatal bikát.

Az első agancsú bikát csaposnak nevezik. A csapos agancsnak nincs ága és koszorúja sem. Előfordul néha az is, hogy a rossz tulajdonságú bika második agancsa is ágtalan. Az ilyen bikát azonban már nem csaposnak, hanem nyársasnak nevezik.

Az elmúlt tíz év alatt, amióta természetfotózom rengetegszer örökítette meg gímszarvasokat, fiatalokat és erejük teljében lévőket is, de így még soha nem sikerült sem látni, sem pedig fotóznom

– ez egy kivételes szerencse volt a számomra, mert a fiatal bika valószínűleg rövid időn belül el is hullajtotta fejdíszét.

Az alábbi galériában a fiatal szarvasbikáról készült fotók tekinthetőek meg.

7 fotó

A szarvas agancsának fejlődése

Az agancshullatást követően néhány nappal már meg is indul az új agancs képződősének folyamata, amely mintegy 120 nap alatt éri el teljes kifejlettségét. Ebben a periódusban a rendkívül intenzív szövetgyarapodás és az erőteljes növekedés miatt a napi 1 centiméteres növekedési sebességet is elérheti. Az agancs a nyár folyamán elcsontosodik, majd az agancsot borító bőr – barka – elhal.

Ezt követően kezdődik meg a tisztítás folyamata, amikor is a bikák az agancsról elhalt barkát a fákhoz, annak ágaihoz odadörgölve igyekeznek ledörzsölni.

A szaporodási időszakra, vagyis a bőgésre, a kész aganccsal a fejükön, szerelemmel fűtve próbálnak minél több tehenet beborítani. Ilyenkor előfordulhatnak kisebb-nagyobb összetűzések a bikák között, ami megesik, hogy harcba csúcsosodik ki. Az ilyen esetekkor a két dalia egymásnak nekimenve, agancsukkal igyekeznek eltolni a másikat, erejüket fitogtatva vetélytársukkal szemben.

Mint arról beszámoltunk, felvette a vadkamera, hogy mit tette a börzsönyi vadmacska a rókával, valamint videófelvételen megmutattuk az éjszaka aktív borzok különleges, mosolyra fakasztó pillanatait.

A cikkben szereplő fotókat Miskolczi Tímea Panny készítette.

Kapcsolódó
Olvasói sztorik