A középfülgyulladás legtöbbször a felső légutak megfázásos eredetű gyulladásának átterjedése a fülre. A kisgyermekek esetében gyakoribb a középfülgyulladás, mert náluk a fülkürt rövidebb, mint a felnőtteknél, így rövidebb úton hamarabb érnek el a kórokozók a dobüreghez. A kórokozók többnyire baktériumok, de előfordulhat vírusos fertőzés is.
Mint minden betegség esetében, ez esetben is fontos, hogy minél előbb kezdjük kezelni! Talán sokan emlékeznek még nagyszüleink jól bevált praktikájára, a meleg sóra.
Arról, hogy milyen só legyen, eltérő véleményeket olvasni. Ez esetben elmondhatjuk, hogy akár tengeri, akár konyhasót használunk, az egészség szempontjából egy a fontos: hogy ne legyen finomított!
“Sópárnás” módszer
Hatékonysága vitathatatlan és külön szerencse, hogy minden háztartásban szinte azonnal bevethető. Csupán egy tiszta fehér pamutzokni és finomítatlan só szükséges az elkészítéséhez.
Készítsünk elő 1-1,5 csésze durva sót. Melegítsük egy serpenyőben kis lángon 4-6 percig folyamatosan kevergetve, majd jól rázzuk össze, hogy egyenletes hőmérsékletű legyen. Ezután töltsük zokniba és helyezzük a fájós fülre!
Pakolás
Szintén népi hagyományokon alapul és érdemes kipróbálni a vöröshagyma-pakolást. A hagymát kockázzuk és gézhengerbe csavarva tegyük a fülre, hogy az illóolajok ki tudják fejteni hatásukat.
Fülcsepp
Különösen ajánlott a kövirózsacsepp, amit mi is elkészíthetjük. Ehhez a levelét törjük apróra és a levét óvatosan csepegtessük a hallójáratba.
Burgonya
A krumpli szintén enyhíti a fülfájást. Egyrészt főzőlevével való párologtatás, másrészt megfőzve, sózva és összetörve, majd szorosan a fülre téve csillapítja a bántalmakat.
Fontos! A középfülgyulladásnál ugyan nem kizárt a spontán gyógyulás, a szakszerű kezelés érdekében, ha a gyermeknél középfülgyulladásra gyanakszunk és szelíd kezeléssel nem múlik másnapra a fülfájás, akkor forduljunk orvoshoz!
Fájdalom alapján a következőre gondolhatunk:
– a fájdalom nő, ha meghúzzuk a fülcimpánkat: külső hallójárat gyulladás
– fájdalom és váladékozás: külső hallójárat- vagy középfülgyulladás
– fájdalom+ füldugulás: középfülgyulladás
– fájdalom + viszketés: allergia