Tuza Gábor amolyan születésnapi ajándékként élte meg, amikor 2014. október 12-én Sirok polgármesterévé választották. A település első emberének ugyanis október 13-án van a születésnapja, így gyakorlatilag a két esemény időpontja egybeesett.
Falugyűlést nem rendeztek nélküle
A dolgok lényegét tekintve azonban a polgármesterség és a civil élet mit sem változtatott Tuza Gáboron. A tősgyökeres siroki lokálpatrióta – bár az élet kalandos ösvényein élt ugyan más településeken, sőt külföldön is – 1985-ben visszatért gyökereihez. Az pedig, hogy bizalmaz szavaztak neki a helyiek, cseppet sem meglepő, mert bőven akadt előzménye.
A helyi közösségéért folytatott munkámat évtizedekkel ezelőtt elkezdtem – mondta érdeklődésünkre a polgármester. – „Hazatérésem” után megnősültem, vállalkozni kezdtünk, és az első pillanattól kezdve figyeltem az itteni élet minden rezdülését. Falugyűlést biztosan nem rendeztek nélkülem, azokon pedig mindig elmondtam ötleteimet, javaslataimat a helyi lakosság érdekében.
Polgárőr és vártársasági tag
Az akkori tanácselnök, majd 2014-ig polgármesterként tevékenykedő Lakatos István biztatta arra, hogy induljon el az 1990-es önkormányzati képviselőválasztáson. Kötélnek állt, s azon vettem észre magát, hogy azóta minden választáson elnyerte a helyiek bizalmát. 2010-2014 között már alpolgármesterként dolgozott.
’92-ben egyik alapítója voltam a helyi polgárőrségnek – emlékezik Tuza Gábor –, ma is ott vagyok közöttük. A alapítója voltam a Vártársaságnak, akikkel nagyon sokat tettünk a múltban is a falu szépítéséért, csinosításáért. Három cikluson át a Heves Megyei Közgyűlés tagja is voltam, és négy éven át a megyei ifjúsági- és sportbizottság elnöki teendőit is elláttam.
Fűrész, kasza, balta
A legnagyobb közösségi portálon nyitott könyv a polgármester élete. Innen tudhatjuk, milyen fejlesztések, események történnek Sirokban, hol gombászik, fotózik, kirándul, süti finom pogácsáit, vagy éppen tesz eleget közszereplésének. Az pedig nem megszokott látvány egy polgármester életében, hogy a róla közzétett fotókon, nem nyakkendősen, hanem munkaruhában, gumicsizmában, hol fűrésszel, hol kaszával, hol baltával a kezében dolgozik a helyi civilekkel együtt a település csinosításán.
Miért vonnám ki magamat ebből, az olykor valóban fizikai munkát igénylő közösségi elfoglaltságból? – teszi fel mintegy önmagának a kérdést. – Igen: ha kell, hóban, sárban együtt dolgozom szabad időmben a helyiekkel. Ha kell füvet kaszálok, cserjét metszek, fát vágok, csákányt ragadok, talicskázom a szemetet. Nincs ebben semmi különös, ráadásul én erdész családban nőttem fel, tudom, mi a kétkezi munka.
Hat szakmája van
Tuza Gábor mezőgazdasági szakközépiskolát végzett, azt követően pedig több szakképesítést szerzett. Autóbusz- és híddaru vezető, kotrógépkezelő, szarvasmarha-tenyésztő, gombatermesztő, kereskedő végzettsége is van. Oka egyszerű: aktuális vállalkozásához, munkájához mindig kellettek a szakmai végzettséget igazoló papírok.
Kikérte magának, hogy ne polgármester urazzák
Mi Tuza Gábor imidzse? – teszem fel végül a kérdést. – A fűrészes megjelenések, a közösségi rendezvényeken történő aktivitás, esetleg a kétkezi munkás polgármester képe?
Nem imidzs ez. Vallom, hogy válasszák meg az embert bármilyen közéleti funkcióba, mondjuk polgármesternek, maradjon az és olyan, aki és amilyen a való életben. Sirok vezetőjeként az maradtam, aki voltam. Megválasztásom után ezért is kértem mindenkit, hogy a polgármester uramozás helyett maradjunk a szokott megszólításnál, legyek én csak továbbra is Gábor.
És közvetlen környezetének, munkatársainak Gábor is maradt. Mint mondja: így van ez rendjén.