Helly Scholten és társa, Mark de Leeuw boldog részesei lehetnek a Rotterdam Egyetem kísérleti CHIBB , fenntartható ház projektjének.
Arjan Karssenberg vezetésével ugyanis az egyetem kifejlesztett egy “szélsőséges és innovatív koncepció” , aminek célja, hogy a ház minden értelemben fenntartható legyen. A család négy tagja (plusz egy kutya, két macska, és négy aranyhal) tehát úgy döntött, hogy a következő három évben segítői lesznek az egyetemi tesztelésnek és kipróbálják, hogy életképes-e a prototípus.
Az emeleten egy fürdőszoba és három hálószoba, melyek mindegyike rendelkezik saját ajtóval, a földszinten konyha és nappali van és egy fedett terasz. Az épület alapanyagai összhangban vannak a Cradle to Cradle filozófiájával, aminek a lényege, hogy az építkezés és során semmi sem megy veszendőbe, valamint biztosítja az optimális hő- és akusztikus komfortot.
A CHIBB-koncepció célja hogy optimálisan használja a nap, a fény erejét, a szél áramlását és a zöld terület mennyiségét. A felhasznált anyagokat hatékonyan használták, többnyire bio alapú és/vagy újrahasznosításra alkalmatlan. Az önfenntartó élelmiszerellátáshoz szürke vizet használnak.
A tervezésben résztvevők úgy döntöttek, hogy nem telepítenek napelemet a házra, de a kiépített rendszer lehetővé teszi, hogy a 100 napenergiával fűtött csövek a vizet egy nagy puffer tartályba engedje. Az egyetem számítógépeken ellenőrzi az energia és hőmérséklet ellátottságát egész évben. A külső falon függőleges kert biztosítja a méh-barát élőhelyet.
Szeretünk itt élni, a nap minden pillanatát élvezzük. Külön boldogság, hogy egyre több a saját magunk által termelt zöldség is. A nappali pedig külön ajándék.
“Itt egészen másként éljük meg az évszakok váltakozását, izgatott figyelemmel kísérjük végig az átmenetet a zord hidegből a nagy melegbe és szinte minden esőcseppet és hópihét érzünk. Ebben a házban az illatok is intenzívebbek. Itt minden a természetről szól, és még csak ki sem kell lépnünk az ajtón. Bárhol vagyunk a házban, olyan, mintha kinn sétálnánk a szabad ég alatt.”
Számukra is rengeteg új élménnyel jár ez a fajta élet, de a gyerekek számára mind ezen túl tudást ad és segítséget nyújt mindabban, hogy hogyan kell fenntartható módon élni. ”
Via: Inhabitat