Egyre több a kutyás strand, ahol lehetőségünk van kipróbálni ebünk vízhez való viszonyát, és jó esetben úszni is megtaníthatjuk.
Nem mindegyik kutya szereti a vizet
Sokan úgy gondolják, hogy a kutyák génjében van az úszni-tudás. Tény, hogy ösztönösen kalimpálnak a lábaikkal a vízben, hogy a fejük a víz felett maradjon, de ez még nem jelenti azt, hogy úszni tudnak.
A kutyák három csoportba sorolhatóak a fürdőzés-kedvelés szempontjából:
- akik természetes közegnek élik meg a vizet
- akik inkább maradnak a parton és inkább távolról szemlélik a vizet
- akik beadják a derekukat, és megtanulnak úszni
“Imádjuk a vizet!”
A vizet a nagytestű kutyák kedvelik leginkább, akiknek szőrük vízálló és úszóhártyák találhatóak az ujjaik közt. Ilyen például a labrador, a golden retriever és a Chesapeake Bay retriever is. Vannak olyanok, akik már a nevükben is vízszeretetüket hordozzák, például a portugál vízikutya, a spanyol vízikutya, illetve az amerikai és az ír vízispániel is. Nagyon szeretik a csobbanást az újfundlandik, az ír szetterek, az uszkárok és a schipperkék is – írja a kutyabaráthelyek.
“Köszönöm, inkább nem!”
Nézzük azokat, akiknél sosem lesz népszerű az a nyaralás, mely úgy kezdődik, hogy “beleugrunk a vízbe”. Említett kutyák javarészt hasonló testfelépítéssel rendelkeznek (nagyobb méretű fej, rövidebb láb). A bulldogok, tacskók és boxerek nem vagy csak nehézségek árán képesek a felszínen maradni. A mopsznak például a légzőszerve nem bírja ezt a sportágat, nagyon könnyen kifullad. A kistermetűek közül sokan ügyes úszók lennének, de annyira megijednek az első vizes élménykor, hogy soha többet nem vehetők rá a pancsolásra. Általában ők nagyon érzékenyek is, és könnyen megfáznak.
Szoktassuk őket a vízhez
- Fontos a fokozatosság! Ne hirtelen dobjuk a vízbe, legyen ideje felismerni, hogy ez jó móka. Még akkor is jobb lépésről lépésre haladni, ha vízimádó fajtánk van.
- Adjunk rá úszómellényt, ha biztonságban szeretnénk érezni kedvencünket.
- Ha félénk, gázoljunk mi először a vízbe, és csalogassuk. Dicsérjük sokat!
- Először sekély vízben kezdjük a munkát, és egy labda, vagy bot segítségével hívjuk beljebb. Ha utána megy a játéknak, látni fogjuk, hogy mennyire érzi kényelmesen magát. Dobáljuk messzebbre a tárgyat, és kérjük, hogy apportírozzon.
- Ha szívesen úszik, szívesen fog búvárkodni is.
- A falka biztonságot ad. Ha más kutyák is vannak a vízben, akkor megtapasztalja, hogy a többiek hogyan mozognak, haladnak. Bátorságot merít a társaiból.
- Ha azt látjuk, hogy nincs kedve a fürdéshez, rázza a hideg, nyüszít, akkor ne erőltessük tovább. Vannak kutyák, akik sosem fognak békét kötni a vízzel, vagy csak nagyon hosszú idő múlva.
- A fizikailag gyenge kutyáknál minden esetben használjunk mellényt, vagy más eszközt, amivel fenn tudnak maradni a víz tetején.
A természetes ösztön itt is működik
Az alábbi videón jól látható, hogy az állatok ösztönösen tudják, hogyan kell a vízzel megismertetni az apróságokat. A labrador család aprajának apuka türelmes és okos módszere viszi sikerre a csipet-csapatot.
VIDEÓ
Címlapfotó/Mike Caballes
Kapcsolódód anyagok: