Üszögös Szent Péter – néhol Széklábfúró Szent Pétör – napja február 22-e, ekkor a hagyomány szerint Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő – írja a Netfolk.
Üszögös Szent Péter napja nevét állítólag egy elhallásnak köszönheti: a „cathedra Sancti Petri” középkori magyar fordítása „Szent Péter ü székössége”, ebből lett aztán az üszögös (üszkös), mely elnevezés köré kialakult a népi hagyomány.
Ezen a napon az asszonyok, nem nyúltak lisztbe, nehogy üszkös legyen a búza. Libát, tyúkot sem jó ekkor ültetni, mert üszögös lesz a tojás, azaz megfeketedik és nem kél ki. A gabona üszkösödése gombás megbetegedés, mely ma már könnyen kezelhető, régen azonban nagy károkat okozott. Szemes gabonát vittek a szobába, ahol a kereszt és mécses elé tették, hogy védje meg az üszkösödéstől a termést.
Ennek a napnak az időjárásától függ, hogy üszögös lesz-e a gabona. A néphit szerint, ha ezen a napon csapkodó eső esik, vagy ködös az idő, bizonyosan megüszkösödik a búza.
Ehhez a naphoz kapcsolódó időjóslásjóslás:
- Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő.
- Amilyen némű Péter urunk estélye, olyan idő lészen negyven napig – tudatja a 300 évvel ezelőtti lőcsei kalendárium.
- Ha éjjel meg nem fagy, tovább se félj a fagytul – mondogatták.
Hazánk több vidékén ez a nap a szólítás napja, amelyen megkérdezték a birtokokon szolgáló csikósokat, gulyásokat, béreseket, szőlőpásztorokat, kocsisokat, hogy akarnak-e maradni a következő évben is. Az emberek panaszaikat, kívánságaikat is elmondhatták ezen a napon.
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter