Az uniós és hazai forrásból készülő rendszer elkészítésére és üzembe helyezésére a hazai víziközmű-beruházásokat koordináló és felügyelő NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, valamint a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. konzorciuma 5 954 495 000 forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.
A KÖFOP-2.3.6-VEKOP-16-2017-00002 azonosítószámú projekt keretében elkészülő informatikai rendszer létrehozása azért vált szükségessé, mert az ágazat kapcsán a döntéshozók jelenleg nem tudnak korszerű és naprakész adatbázisra támaszkodni. A jelenleg használt adatbázisok rendkívül széttagoltak és sok esetben elavultak is. A fejlesztés keretében tehát létrejön egy olyan komplex, integrált informatikai rendszer, amely a víziközmű-szolgáltatási tevékenységhez kapcsolódóan felhasználja a víziközmű-szolgáltatók, az ellátásért felelősök, valamint a víziközmű-szolgáltatás felügyeletét ellátó szervezet érdekkörében keletkezett adatokat, információkat.
Vagyis az IKVA rendszer
- információt biztosít a hatósági áras szolgáltatáshoz kapcsolódó vagyon aktuális helyzetéről, annak fizikai elhelyezkedéséről és egyéb jellemzőiről, továbbá használható, stabil adatokat biztosít a díj-megállapítási munkához, elősegítve ezzel a minőségi, szakmailag még megalapozottabb, hiteles adatbázison alapuló, reális áron fenntartható víz- és csatornadíj hatósági árának megállapításához szükséges adatszolgáltatást;
- lehetővé teszi, hogy a jövőben az ország összes településére és víziközmű-rendszerére kiterjedően naprakész információk álljanak rendelkezésre központilag a víziközmű-szolgáltatásra kiterjedő engedélyezési, felügyeleti és ellenőrzési hatósági feladatokhoz, ellátás-, fenntartás- és fejlesztésfinanszírozás-tervezési, valamint rendszerszintű szervezési feladatokhoz;
- végül, de nem utolsósorban információt, valamint a helyi közszolgáltatások szempontjából releváns és elemezhető településsoros adatokat szolgáltat a települési önkormányzatok számára, valamint segíti az ágazati döntéshozatalt.
Mindezt a portálon kialakítandó olyan funkciók teszik lehetővé, mint az adatgyűjtő űrlapok, gazdálkodási adatok, műszaki információk, Gördülő Fejlesztési Tervek, riportok elérése, továbbá a térinformatikai információk felhasználóbarát megjelenítése és a közcélú adatszolgáltatásokhoz szükséges információk lekérdezése.