„Bajban vagyunk fiúk, vesztésre állunk!” – Tudományos jelentés riasztó adatokkal

Bajban a természet és bajban az ember is, de jó, ha tudjuk, hogy a legnagyobb vesztes ebben a játszmában az ember lesz!
Kapcsolódó cikkek

Bár már korábban kiszivárgott, de a világ legátfogóbb és legrosszabb bejelentése született meg hétfőn Párizsban.  Bajban a természet és bajban leszünk mi is, ha nem teszünk semmit! Az ENSZ globális értékelése komor részletességgel megmutatja, hogy az emberek az elmúlt 50 évben mit tettek a természettel, és mi lesz az elkövetkező évtizedekben, hacsak nem hajtunk végre jelentős változásokat.

A biológiai sokféleséggel és az ökoszisztémával foglalkozó kormányközi tudománypolitikai platform (IPBES) az elmúlt három évben az 1800 oldalas értékelésen dolgozott.  Az elmúlt héten a vezető szerzők több mint 130 ország kormányzati képviselőivel találkoztak Párizsban, hogy véglegesítsék az összefoglaló jelentés végső részleteit.

A fajok gyorsabban halnak ki, mint amennyit évezredek óta láttunk.

A biológiai sokféleségről és az ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló IPBES globális értékelő jelentés a legteljesebb, ami valaha elkészült. Az 50 országból származó több száz szakértő által végzett kutatás és elemzés, amely 15 ezer tudományos és kormányzati forrás alapján készült, a jelentés az eddigi  legátfogóbb értékelés.

Az IPBES globális felmérésének elsöprő bizonyítéka a különböző tudásterületek széles köréből, baljós képet mutat. Az ökoszisztéma gyorsabban romlik, mint valaha. Elpusztítjuk gazdaságaink, megélhetéseink, az élelmiszerbiztonságunk, egészségünk és az életminőségünk alapjait.

– mondta Párizsban az IPBES elnöke, Sir Robert Watson.

Az eddigi legjelentősebb relatív globális hatásokat öt, a természet változásának közvetlen mozgatórugójaként sorolják fel.

Íme a bűnösök csökkenő sorrendben:

  1. drasztikus változások a szárazföldi és a tengeri erőforrások kiaknázásában
  2.  az élővilág kizsákmányolása
  3. éghajlatváltozás
  4. szennyezés és
  5.  invazív idegen fajok.
Fotó: pixabay.com

Az összefoglalóban döbbenetes számokat olvashatunk

Fotó: pixabay.com

Nem túl késő, hogy változtassunk

Helyi és globális szinten kell gondolkodnunk és cselekednünk.

A transzformatív változáson keresztül, melynek fontos része a széleskörű együttműködés, a természet továbbra is fenntartható, helyreállítható és fenntartható módon használható – ez is kulcsfontosságú a legtöbb globális cél eléréséhez.

Lehetséges intézkedések

A közös szakpolitikai intézkedések és a társadalmi kezdeményezések segítenek a fogyasztásnak a természetre gyakorolt ​​hatásával kapcsolatos tudatosság növelésében, a helyi környezet védelmében, a fenntartható helyi gazdaságok előmozdításában.

A jelentés szemléltető listát mutat be azokról a lehetséges cselekvésekről és utakról, melyek azok a helyszínek, rendszerek és skálák, amik a leginkább támogatják a fenntarthatóságot.

Az összes példánál a jelentés elismeri a különböző értékrendszerek és különböző érdekek és világképek bevonásának fontosságát. Ez magában foglalja a lakosok és a helyi közösségek teljes körű és hatékony részvételét a döntésekben, az ösztönző struktúrák reformjában és fejlesztésében, valamint annak biztosítását, hogy a biológiai sokféleséggel kapcsolatos megfontolások elsőbbséget élvezzenek az összes kulcsfontosságú ágazati tervezésben.

Címlapfotó: pixabay.com

Vadvirágos sávokkal védekeznek a kártevők ellen a termőföldeken
Igyekeznek növelni a gabonaféléket támadó kártevők természetes ragadozóinak számát, és csökkenteni a permetezés mennyiségét.