Bár Gyuri bácsi, a bükki füves ember mindennap többféle gyógyteát is fogyaszt, azért ilyenkor, tavasz kezdetén egy tisztítókúrát is bevet.
A természet ugyanezt csinálja. Tessék megnézni például a nyírfát. Tél végén szó szerint elindul benne a nedvkeringés, amit ősidők óta használ az ember a saját nedvkeringésének beindítására. A Bükkben még ma is látni viricselést, azaz nyírfacsapolást. Amikor tisztítókúrát tartunk semmi mást nem csinálunk, mint a természetet utánozzuk
– hangsúlyozza Gyuri bácsi.
Hogyan végezzük a gyógynövényes tisztítókúrát?
A böjt időszakában, amikor elhagyjuk a húst, esetleg rövidebb időre a szilárd táplálékokat is, sok folyadékot kell inni, és egyáltalán nem mindegy, hogy mit. A bükki füves ember azt ajánlja, hogy minden reggelt kezdjünk gyógyteával. Az első két hétben fogyasszunk csalánlevélteát, a következő négy hétben pedig felváltva az egyik napon diólevélteát, a másik napon csalánteát. A csalán a vérereket, a diólevél a nyirokrendszert tisztítja.
Emellé naponta fogyasszunk csipkebogyóteát, ami megfelelő C-vitaminnal látja el a szervezetünket, ajánlja a bükki füvesember. A csipkebogyót hideg vízben áztassuk 3-4 órán át, ezután szűrjük le. Az átázott gyümölcsöt át is törhetjük a szűrőn, így igazi rostos gyümölcslevet kaphatunk.
Szabó Gyuri bácsi azt ajánlja, napközben az alábbi gyógynövényekből készült teákat fogyasszuk felváltva, mindennap egy-egy csészével valamelyikből:
- málnalevél – vértisztító és izomlazító hatású, fertőtlenítő, gazdag vasban, magnéziumban, kalciumban, többféle vitamint és foszfort is tartalmaz. Nőknek kifejezetten ajánlott.
- erdei szederlevél – méregtelenítő, antibakteriális hatású, enyhe vizelethajtó, erősíti az immunrendszert.
- mezei kakukkfű – fertőtlenítő hatású, segíti az emésztést, erősíti a gyomrot, javítja a vérkeringést.
- fürtös menta – javítja az emésztést, görcsoldó, baktériumölő, immunerősítő.
- egynyári üröm – gyomorerősítő, enyhe vizelethajtó, rákmegelőző hatású.
- kis ezerjófű – serkenti az emésztést és az epeműködést, vértisztító, enyhíti a puffadást. Vérszegénység, székrekedés esetén különösen ajánlott.
- fekete bodza – vese- és hólyagerősítő, tüdőtisztító, enyhe vizelethajtó.
Ha nincs otthon ennyiféle mono gyógyteánk, akkor egyszerűbb, ha a Gyuri bácsi-féle Csalánleveles teakeveréket fogyaszthatjuk, amely egy kiszerelésben tartalmazza a felsorolt gyógynövényeket. Az ebből készült teát is napi egy csészével fogyasszuk.
Mikor igyuk meg a tisztító gyógyteát?
Jó, ha tudjuk, hogy a tisztítóteák felszívódása a reggeli órákban, étkezés előtt a legjobb. Gyuri bácsi azt javasolja, hogyha napközben is iszunk gyógyteát, akkor étkezés után három órával fogyasszuk, akkor a leghatékonyabb. A hasonló hatású gyógyteákat egymás után is meg lehet inni, vagy teakeverékként megfőzni.
A gyógyteákat ne ízesítsük, ha mégis, legfeljebb egy kis termelői mézzel és akkor tegyük bele, amikor a tea már langyos, mert 40 fok felett tönkremennek a méz fontos enzimjei és vitaminjai. A legtöbb tisztítótea vizelethajtó hatású, ezért lefekvés vagy hosszú utazás előtt nem ajánlott ilyen teát inni.