Sokan a légkondicionáló készülékekben érzik az egyetlen megoldást a nyári hőség ellen, ami azonban jelentős költségekkel járt eddig is, különösen azzal jár majd a jövőben. Holott kis utánajárással nagy eséllyel találhatunk olyan megoldásokat, amelyek segítségével ez a költség kordában tartható. Ugyanis az ismert összefüggés szerint 1Co-kal lehűteni a lakóteret többszörös energiába kerül, mint ugyanennyivel felmelegíteni. Levonva tehát a következtetést: nem mindegy, hogy a klímaberendezésnek – nagy energiamennyiséget felhasználva – hány Co-ról kell lehűtenie a teret. Kérdés, hogy milyen eszközökkel élhetünk ennek a mennyiségnek a csökkentése érdekében? Vegyük sorra a befolyásoló tényezőket és a lehetőségeket, jelen esetben a földszinti helyiségeknél sokkal inkább érintett tetőtérben.
A hőszigetelés minőségének fontossága – főleg nyáron – keveseknek jut eszébe.
Hideg időben sokkal feltűnőbb tud lenni ennek hiánya, korszerűtlensége, holott a nyári meleg elleni védelemben is van szerepe. Bár a beltéri helyiségek felmelegedése leginkább a szerkezetek hőszigeteltségén múlik, milyen egyéb opciónk vannak, ha nem kivitelezhető adott időben a teljes tetőtér szigetelésének felújítása. Első körben a tetőablakokra felszerelhető kiegészítők azok, amikkel érdemes felvenni a harcot a beáramló nyári meleggel. Vizsgáljuk meg a témát részletesebben.
A legnagyobb különbséget a hővédő funkcióval ellátott külső rolókkal és redőnyökkel lehet elérni. A Roto tetőablak üzletágának értékesítési vezetője, Hargitai Zsolt felhívja a figyelmet arra, hogy egy szakszerűen beépített, jó minőségű nyílászáró nyújtja a legoptimálisabb eredményt, ám „éppen a forró nyár közepén elég is lenne erről a nem feltétlenül filléres beruházásról döntést hozni, most úgy tűnik, nem csupán emiatt kezdenek a nyílászárókon elhelyezhető hővédő kiegészítők egyre népszerűbbek lenni.” Ráadásul míg a hővédő roló – amely abban segít, hogy nyáron a napfényt még az ablaküveg felmelegítése előtt megszűrje – a felmelegedés elleni védelmet nyújtja csupán, addig a hővédő redőnyök hasznunkra válhatnak a téli időszakban is, tekintve, hogy ellenállóbbak a szél, csapadék és záródásuk miatt a hideggel szemben is. Felsoroltak miatt pedig segíthetik a téli fűtés hatékonyságát is.
Hővédelem kívülről, fényszabályozás a szobában
A kintről érkező napsugarak ellen logikusan akkor érdemes védekezni, amikor azok még nem érik közvetlenül el az üvegfelületet, tehát a melegedést blokkolnunk szükséges. Erre a feladatra a fent említett redőnyök és speciális műanyagborítással bevont, sűrű szövésű külső rolók a legalkalmasabbak, hiszen útját állják az ún. „melegházhatás” kialakulásának.
A belső kiegészítők rendeltetése egy fokkal eltérőbb: elsődleges dolguk az árnyékolás és fényzárás, mintsem a hőmérséklet-szabályozás, bár ez utóbbihoz extra segítségként hozzá tudnak járul. Mégis, amennyiben a fény kizárása vagy a meleg szabályozása a célunk, úgy a beltéri és kültéri kiegészítők kombinálása nyújtja a legjobb hatást.
Távirányítható okos megoldások
Fentieket akár okos kiegészítőkkel is felvértezhetjük: a Roto kínálatában nem csak távirányítható megoldások, de érzékelőkkel ellátott termékek is megtalálhatók. „A Roto tetőablakokhoz kínált hő- és fényvédő eszközök és az azokat komfortossá tevő okos eszközök hasonló minőségűek, mint maguk a tetőablakok. De sokszor nem a termék a kulcs, hanem a beépítés, amelyben a Roto weboldalán megtalálható, a cég által kiképzett szakemberek jelentik a kulcsot.” Ezeknek az esetében szintén nem érdemes tartani a kompatibilitástól, a közvetlen áramellátásról, hiszen az okos kiegészítők működése áram nélkül, egy szolár-modul által is biztosított.
Láthatjuk tehát, hogy a tetőablakra szerelhető kiegészítők, továbbá azok kombinációi is lehetnek hatékonyak, hosszútávon pedig megtérülő beruházások. Ugyanakkor fontos, hogy ismerjük saját otthonunk gyenge pontjait, tájékozódjunk, hogy a lehető legmegfelelőbb, igényeinkhez leginkább passzoló redőny, árnyékolót, rolót válasszuk.
Képek és bővebb információ a Roto kiegészítőiről és tetőablakairól