Ha egyébként valaki nem kimondottan hagyományos módon főz, karácsonykor akkor is általában a menü részei lesznek a hagyományos ételek vagy egyes elemei. Még a kifejezetten reform- vagy mentes konyhát vivők is igyekeznek a régi ételekhez hasonlító étkeket kreálni. Ezek hozzátartoznak az ünnephez.
Ahogy nekünk, magyaroknak megvannak a saját hagyományaink a karácsonyi menü terén, úgy más országoknak is, néhol egészen meglepő szokásokat követnek. Lássuk, melyek ezek!
Svédország
Svédországban „svédasztal” van, azaz smörgåsbord, mindenféle finomsággal megpakolt tál: karácsonyi főtt sonkával, kolbásszal, grubbrörával (tojásos szardellakrém), heringsalátával, pácolt heringgel, házi májpástétommal, húsgolyókkal, rozskenyérrel és krumplival.
Chile
Chilében is összegyűlik a nagy család és gyakran rendeznek asadot, azaz grillpartit.
Különlegességük a kifejezetten karácsonykor fogyasztott cola de mono, azaz majomfarok, amiben kávé, tej és cukor van. A másik érdekesség egy gyümölcskenyérféleség, amiben a spanyol pascua szó szerepel, ez pedig húsvétot jelent. A chileieknél azonban karácsonyként is fordítják.
Csehország
Csehországban sokan böjtölnek karácsony estéjéig, és csak egy kis édes kalácsot esznek napközben, de az esti lakomán bepótolják, amit lehet. Ilyenkor vagy hallevest esznek, ami egyáltalán nem hasonlít a magyar halászléhez, például nincs benne paprika, viszont van helyette zöldség, vagy gombás kubát, ami árpagyöngyből készül. A főfogás általában rántott ponty és krumplisaláta, ami a belerakott zöldségek miatt inkább a franciasalátára hasonlít.
Dánia
Dániában a karácsonyi vacsora hagyományosan sült disznóból áll, amihez párolt káposzta, barnaszósz és barna krumpli szolgál köretként. A párolt fehér káposztát fahéjas cukorral megszórva tálalják, a barna krumpli pedig aprószemű burgonyából készül, ez sok cukorból készült vajas karamellbe forgatják.
A desszert a risengrød, a melegen feltálalt tejberizs, amihez tejszínt, mandulát, vaníliát és meleg meggyszirupot adnak. A desszertbe pedig kerül egy olyan mandula is, amiről leszedik a külsejét, és aki azt megtalálja, ajándékot kap.
Franciaország
A karácsonyi vacsora neve Franciaországban Le Réveillon, a menüben pedig sok minden előfordulhat az osztrigától kezdve egészen a sajtválogatásokig. A fő desszert a bûche de Noël, azaz a karácsonyi fatörzs torta.
Provence-i hagyomány, hogy az asztalon 13 desszert van, amik a 12 apostolt és Jézust szimbolizálják. Természetesen nem csak sütemények vannak ilyenkor, hanem mandula, szárított gyümölcsök vagy éppen kandírozott citrom is.
India
Indiában a katolikusok ünneplik a karácsonyt, ilyenkor rengeteg édesség készül, például kidiyo, ami fánkgolyó cukorsziruppal leöntve, vagy kardamomos makaron. A főétel általában birjani, ami bárányhúst és rizst tartalmaz, vagy pedig curry.
Olaszország
Olaszország déli részén a karácsonyi vacsorát a ”Hét hal ünnepének”, La Vigilia-nak is nevezik. A menü ilyenkor általában egyéb húsokat nem, csak halat vagy kagylót tartalmaz, de ezekből hét különböző félének kell lennie. A hagyomány szerint kihagyhatatlan az angolna, ez különleges (és nehezen beszerezhető) csemegének számít és természetesen halas tészták is vannak az asztalon.
Az olaszok karácsonyi kuglófja a panettone, („Toni kenyere”), egy könnyű, kelt tésztás, mazsolával készített kalácsféleség.
Fülöp-szigetek
A Fülöp-szigeteken igazi édes ünnep a karácsony. A sonkát mézzel édesítik, a ropogós sült malac bőrét pedig karamellizálják. Gyakori az édes spagetti is, amit cukorral édesített paradicsomszósszal tálalnak. Ők is ismerik a pacalt, karácsonykor pedig ökörpacalt készítenek mogyorószósszal.
Az ünnepi édességek főleg rizsből készülnek. Híres a bodbod, ami banánlevelekben főzött, különleges, kissé nyálkás rizs. Vagy a bibingka, ami egyfajta rizstorta. A dinoldog is rizs, de kókusztejjel és édesburgonyával együtt főzik.
Lengyelország
Lengyelországban is 12 fogás kerül a karácsonyi asztalra, és húst ők sem esznek ilyenkor. Régebben a 12 apostolt szimbolizálta a 12 étel, manapság azonban a vendégek számától teszik függővé az ételek számát. Céklalevessel kezdődik a vacsora, amit további levesek követnek, valamint hering, ponty és pirog. Desszertként itt is mák van, mákos torta, utána pedig kompóttal zárul az étkezés.
Görögország
A görög karácsonyi ételeknek nagy hagyománya van. Különleges a kereszttel díszített karácsonyi kenyér, a Krisztopszomó (Χριστόψωμο). A főételek közül a görögök leginkább töltött pulykát, malac- vagy báránysültet készítenek, desszertként pl. mézes-diós édességet (melomakárona / Μελομακάρονα), cukorba és mandulába forgatott gombócokat (kurabiedesz / κουραμπιέδες) fogyasztanak.
Belgium
A belgák hagyományosan három fogásos vacsorát készítenek karácsonykor. Halakból, rákokból áll az előétel, utána a főételként sült pulykát vagy vadhúst fogyasztanak, majd következik a kerststronk / bûche de Noël, a csokoládéval töltött fatörzstorta. Készítenek a csecsemő Jézus testére formázott kalácsot (cougnou) is.
Málta
A máltai ünnepi asztalra főtt tojással és sonkával töltött, tekert hússzeletek (braġoli) és nyúlragu (stuffat tal-fenek) kerül, amelyet desszertként szárított gyümölcsök és a mogyorós édesség, a qagħaq tal-għasel követ.
Izland
Izlandon a kimondhatatlan nevű hamborgarhryggurt fogyasztják előszeretettel, ami egy füstölt sonkára emlékeztető főétel disznóhúsból. Ennek birkából készült párja a hangikjöt, ecetes vörös káposztát ajánlott fogyasztani melléjük.
Jamaica
Jamaicában természetesen rumos sütit sütnek, és a Karib-térség nagy kedvencét, a currys kecskét eszik hozzá.
Kuba
A kubai karácsony nem lehet teljes a crema de vie nevű tojáslikőr féleség nélkül, melyet sűrített tejből, rumból, cukorszirupból, citromhéjból, fahéjból és tojás sárgájából készítenek. Jól passzol hozzá a kókusztejből, friss kukoricából, kukoricalisztből, tejből, vaníliából, fahéjból és cukorból készült puding, a majarete. A főételek közül a „mórok és keresztények” (moros y cristianos) dívik, ez a furcsa nevű, babos-rizses eledel a spanyol keresztények (fehér, mint a rizs) mórok (fekete, mint a bab) ellen vívott keresztes hadjáratára, a rekonkvisztára utal.
Mexikó
Mexikóban karácsonykor puliszkás pacallevest kanalaznak. Van egy forró édes italkülönlegességük is, a ponche, amelynek alma, nádcukor, aszalt szilva és a tejocote gyümölcs az alapja, de felnőttek szívesen bolondítják meg egy kis tequilával – csak az íze kedvéért.
Bulgária
Bulgáriában sok helyen fogyasztanak karácsonykor húsnélküli bablevest (bob csorba / Боб чорба), babbal, répával, paradicsommal, paprikával, hagymával, néha krumplival. Gyakran kerül még az asztalra savanyított zöldség (pl. paprika, karfiol, uborka). A bolgárok karácsonyra sütött kenyere a koledna pitka (коледна питка).
Ciprus
Cipruson szokás az avgolemono leves (Σούπα αυγολέμονο), amely egy citromos-tojásos leves csirkehússal és rizzsel. A levest egész évben fogyasztják, karácsonykor leginkább bárány vagy sertéssült mellé készítik.
Japán
Japánban a karácsony nem számít ünnepnapnak, azonban az ünneplés szokása beszivárgott hozzájuk.
Ők viszont ezt inkább a párjukkal teszik és nem a családjukkal. Ráadásul ilyenkor a KFC gyorsétterembe járnak. Ennek az a története, hogy Takeshi Okaware 1970-ben nyitotta meg Japánban az első KFC-t és nem sokkal utána egyik éjjel arról álmodott, hogy kellene valamilyen karácsonyi menü. Utána meghallotta, hogy az ott turistáskodó külföldiek arról beszélnek, hogy mennyire hiányzik nekik a karácsonyi pulyka. Innen jött az ötlet, hogy akkor ez lesz a menü, igaz, hogy ő pulyka helyett csirkéből csinálta meg. 1974-re kész lett a Kurisumasu ni wa Kentakkii, azaz Kentucky-t karácsonyra! marketingterv. Ez olyan gyorsan lett országos kedvenc, hogy azóta is tananyag a marketing iskolákban. Végül is semmi más nem történt, csak kihasználta azt a rést, hogy karácsonykor addig nem volt semmi hagyomány, amit követni lehetett volna. Ezeknek a gyorséttermeknek a forgalma karácsony körül a tízszeresére növekszik. A csirkés kosarakra hetekkel korábban le kell adni a rendelést, hogy biztosítsák az ünnepi menüt maguknak.