Tihanyi Judith szerint egy jó alakú, bájos, jól öltözött, ápolt hölgy puszta megjelenésével is sikert arathat az életben. Az ökostylist a hétköznapokban igyekszik óvni környezetét, és saját szakmájában arra törekszik, hogy ugyanezt a gondolkodásmódot elültesse a hölgyek fejében.
A divatos hölgy a Szegedi Nők klubja égisze alatt elindított egy mozgalmat „A környezettudatos öltözködés” címen a környezetvédelem érdekében. A szegedi Átalakító Művész ökotudatos törekvésével csatlakozott a szegedi városvezetés Zöld Város programjához. Tihanyi Judith úgy véli, a “zöldgondolkodás” nem hóbort, ám ha a lehetőségeinkhez mérten helyesen cselekszünk, környezetbarát termékeket választunk, nem szemetelünk és zöld módon közlekedünk, nyugodt szívvel nézhetünk a tükörbe.
Mióta foglalkoztatja a divattervezés világa, a tudatos öltözködés?
A ruhák szeretete kislány koromra nyúlik vissza, Tihanyi nagypapám férfiszabóként dolgozott a saját szabóságában. Rengeteg megrendelője volt, az egész család részt vett az öltözékek kialakításában. Elmondhatom, lényegében a kelmék világában nőttem fel.
Igénylik a hölgyek az öltözködési tanácsokat?
Munkám során azt tapasztalom, hogy nő a hölgyek tudatossága, egyre többen felelősséget vállalunk a környezetünk megóvása érdekében. Másfelől a jelen gazdasági helyzet szükségessé is teszi, hogy kis költségvetésből jól kombinálható ruhatárat alakítsunk ki.
Judith ökotudatosan öltözködik és öltöztet. A mindennapokban is képes tudatosan élni? Ön szerint mit tehetünk “egyenként” a bolygónk érdekében?
Már gyerekfejjel sokat túráztam, a természet, az erdő szeretete korán kialakult bennem. Zürichben kötöttem házasságot és hoztam világra leánykámat. Az ott megélt tapasztalatok segítettek abban, hogy mára a Földünk védelme egy misszióval egybekötött élethivatásommá vált. Húsz éve választottam a zöld életmódot. Azóta használok természetes összetevőket tartalmazó termékeket, mind a bőrápolás, mind pedig a tisztító, mosó és mosogatószerek tekintetében is. Vásárláskor textil szatyrot használok, és igyekszem a csomagolóanyagok használatát is minimálisra csökkenteni. Természetesen példaértékűnek tartom azt is, hogy Zürichben a bankigazgató is kerékpárral közlekedik tavasztól őszig. Ennek hatására már sok sok éve én is ezt a közlekedési eszközt választom, amikor erre lehetőségem nyílik.
A hölgyek szeretnek szépen öltözködni, minden körülmények között fontos tetszeni a férfiaknak. Ugyanakkor napjainkban a szépség mellett a bolygó érdeke is előtérbe került a közgondolkodásban. Hogyan lehet a két szempontot összeegyeztetni? Mire figyeljünk az öltözékek összeállításánál?
Az öltözködés nemcsak a stílusunkról árulkodik. A ruha szimbólum, amely pontosan tükrözi a lelkiállapotunkat, de még a céljainkat is. Aki figyel az öltözéke sugallta üzenetekre, jobban eligazodhat a hétköznapok és a kapcsolatok útvesztőiben. Valójában öt szempont van, amiket szem előtt tartva jó eséllyel irigyelni fogják a stílusunkat.
A megjelenésünk legyen
- alkalomhoz illő: a körülmények adta sztereotípiáknak megfelelő: okos döntés tehát, hogy az öltözékünk megfeleljen – ha üzleti, szakmai hitelességről van szó – az emberek fejében a foglalkozásunkról élő sztereotípiáknak.
- önazonos megjelenés:
- azt sugallja, az érintett nagyon is tisztában van saját magával, mind belső, mind külső adottságaival. Az egyénisége csillan meg a megjelenésben, mindez úgy, hogy a számára nem kedvelt fizikai vonásait el tudja rejteni vagy ügyesen el tudja terelni róla a figyelmet.
- sugározzon megközelíthetőséget: A vonzó egyéniség másik jellemzője az önazonosság mellett a megközelíthetőség. A megközelíthetőséget nemcsak a testbeszédünkkel sugallhatjuk, hanem olyan öltözködési fogásokkal, amelyek révén kiegyensúlyozott ember benyomását kelhetjük. Engedjük meg magunknak, hogy a megjelenésünk harmóniáján nagyobb hangsúly legyen, mint a tökéletességen.
- és sugározzunk makulátlanságot: a makulátlanság teszi fel “az I-re” a pontot. A makulátlanság üzenete: igényes vagyok magamra. Fontos, hogy a megjelenésünk a tisztaság és a kényelmesség érzetét sugallja. A nadrágok, szoknyák, zakók, ingek redőin, a lábbeliken ne köszönjenek vissza a több napos viselés árulkodó nyomai. A „nem volt idő kivasalni” kényelmét nem szabad megengedni magunknak, hiszen hanyagságunkról a fehérneműk (pántjai és vonalai) azonnal árulkodnak.
Mit kell tudni a kapszulagardróbról? Hogyan lehet fenntartható a ruhatárunk?
Az egész téma önmagunk megismerésével kezdődik. Ha tudjuk, kik vagyunk vagy kik szeretnénk lenni, akkor azzal is tisztában leszünk, milyen ruhadarabok érdemelik meg, hogy a gardróbunkba kerüljenek.
Az alapdarabokat összeillő színekben válogatjuk össze, ezzel igazodva a fenntarthatóság elvéhez, megszüntetve az impulzusvásárlást, ami gyönyörűen illeszkedik a minimalista életmódba. A szekrényünkben megbújó ruhamennyiség csökkentése nem csak azért jó, mert kevesebb helyet foglal és könnyebb átlátni, hanem azért is, mert így több pénzünk marad jobb minőségű, hosszabb élettartamú ruhákra.
A gardróbunkat is igyekezzünk szűkebbre szabni. Akkor fogja leginkább támogatni az életünket, ha abban a
- saját színeink vannak,
- jó méretben,
- a jelenlegi testalkatunknak megfelelő szabásvonalakkal,
- minőségi anyagokból
A jól variálható, divatos ruhatárat összeállítani nem olyan egyszerű, pláne, ha számít az ár is. Nem tehetjük meg, hogy felhalmozzunk egy kisebb butikra való készletet.
Ha azt szeretné, hogy a stílusára és igényeire szabott ruhatára legyen, érdemes részt vennie a „Tudatos gardróbtervezés költséghatékonyan” című programunkon. Itt a résztvevők megtudhatják, hogyan alakítsák ki a saját kapszulagardróbjukat. A cél egy jól kombinálható, kis költségvetésű minimalista gardrób összeállítása. A program linkje itt elérhető.
A Szegedi Nők Klubjának egyik alapítója. Mivel gazdagodhatnak a klubtagok?
Nemes cél érdekében hoztuk létre a Szegedi Nők Klubját: valódi közösséget és értéket szeretnénk teremteni, személyesen átélt közösségi élményeket nyújtani. Ez a klub rólunk szól: arról, ahogy mások látnak bennünket. Nem pusztán külsőnkről, hanem viselkedésünkről, egyéni stílusunkról, mindarról ami a megjelenésünkkel kapcsolatos. Ebben a klubban azon munkálkodunk, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki adottságainkból. Megvizsgáljuk, hogyan lehet elérni, hogy a jövőben még csinosabbak, magabiztosabbak legyünk.
A cikkben szereplő fotókat Tihanyi Judithtól kaptuk.