Ha máskor nem is eszünk elegendő halat, karácsonykor azért megnövekszik a hazai halfogyasztás.
Hogy biztosan jó minőségű és biztonságos fogásokat adhassunk szeretteinknek, tartsunk be néhány alapszabályt!
1.Válasszunk megbízható forrást
Olyan halkereskedőnél vásároljunk, aki szem előtt tartja a hal minőségét, biztonságát.
A pultban a friss halat az olvadó jég hőmérsékletén (0°C), jégágyon tartja, tálban vagy tepsiben, halfajonként elkülönítve. A halpultban lehet hal egészben, zsigerelve, filézve, patkóra vágva, minél inkább szálkátlanítva, egyértelműen pikkelyezve, ami már konyhakész.
Az igényes pultban feltüntetik, hogy a hal tenyésztett vagy vadon fogott, sőt, jelölik a származási helyét is.
Élő hal árusítása esetében az akvárium tiszta, vize átfolyós rendszerű, folyamatosan cserélődik, mellette levegőztetett, és a halak nem zsúfoltan vannak benne. Az akváriumban csak egészséges hal lehet. Az egészséges hal testfelülete sérülésmentes, és nem „pipál” a víz felszínén.
2. Hűtsük megfelelően
Ahogy a szaküzletben, úgy otthon is figyelni kell a megfelelő hűtésre, 0°C-on vagy alatta kell tárolni.
Ha lefagyasztanánk, akkor azt konyhakész állapotában, gondosan, teljes felületén résmentesen becsomagolva és felcímkézve érdemes megtenni. Nagyobb mennyiség esetén jobb, ha adagonként fagyasztjuk.
3. Frissen fogyasszuk!
A halhúsból készített ételeket fogyasszunk el minél frissebben, mert a tárolás során gyorsan megromlanak, és megbetegedést kiváltó bomlástermékek képződhetnek benne.
A fagyasztott hal felolvasztását optimális esetben hűtőben végezzük, a hús csak addig legyen hűtetlenül, ameddig feltétlenül szükséges, amint lehetséges, készítsük el.
4. Kerüljük a szennyeződéseket
Figyeljünk arra, hogy a hal tárolása, kezelése, felolvasztása során ne szennyezzünk be más élelmiszereket. A konyhai felületeket mossuk át forró vízzel, az ecetes, citromos víz segíthet a szag eltávolításában is.