Idén nagyon korán, már augusztus elején beértek a korai szőlőfajták, a gazdák elmondása szerint 2-3 héttel hamarabb kezdődött a szüreti időszak, ami már a végéhez közeledik.
A hagyományunkban a szüreti időszaknak mindig is volt egy ünnepi hangulata, amibe most mi is beletekinthettünk, amint fellapoztuk a Fortepan gyűjteményének mind a 170 „szüret” keresőszóra talált képét.
A galéria nyitóképén a szentendrei Tyúkosdűlő látható 1937-ben, a háttérben Szigetmonostor.
Szinte minden képről átjön a vidám, felhőtlen hangulat, pedig a sokszor komoly fizikai munka közben készültek a képek: láthatunk nehéz faputtonyokat a hátukon cipelő asszonyokat, a taposókádban szinte vállig merülő munkásokat (az ő ábrázatuk azért elég komor…) és nagy vödröket cipelő ifjúkat is.
Az első képek a szüret témában 1906-ban készültek Bicskén.
Ez pedig egy nagyon beszédes fotó az éghajlatváltozásra rímelve: 115 évvel ezelőtt Csengelén 1909. október 28-án volt a szüret…
A legaranyosabb kép kategóriában pedig szinte biztos, hogy aranyérmes az egri szüreten készült 1949-es fotó, ahol egy kisfiú és kislány segít a családnak, a leánynál kiskosár, a fiúnak a hátán pedig egy gyerekméretű faputtony van.
Egy nagyon különleges képsor pedig maga a történelem, ezért úgy döntöttem, hogy Nagy Imre miniszterelnök 1956-os badacsonytomaji szüreti látogatása október 22-én megér egy külön galériát:
Az esemény különös történelmi pikantériája, hogy talán ez lehetett az utolsó felhőtlen, vidám napja a miniszterelnöknek, másnap ugyanis kitört a forradalom.
Az időutazás során megleshettük Kocsis András szobrászművészt is a Szüret című dombormű alkotása közben. A művet 1959-ben Celldömölkön, a vasútállomás pénztárcsarnokában helyezték el.
És így nézett ki a gödöllői szüreti felvonuláson egy virágkocsi 1933-ban:
Lapozgassanak, böngésszenek a képek között, mert ez a téma is tartogat sok érdekes és szép részleteket!