Bodzaszó: a furulyát az ember Istentől kapta, a hangszer választja ki magának a használóját

"A hagyományt nem kell őrizni, hiszen nem rab. A hagyományt nem kell ápolni, hiszen nem beteg. A hagyományt megélni kell, együtt létezni vele, és törekedni arra, hogy ez az érték ne kopjon ki az emberekből."

Kihalófélben lévő mesterségekben bővelkedik hazánk, számos területén az életnek évszázados tudás megy veszendőbe. Vannak, akik még elsajátítják a régi szakmák rejtelmeit idős mesterektől, másoknak maguktól kell rájönni a mesterfogásokra. Az utóbbiak közé tartozik a gyöngyösi születésű Varga András (Bodzaszó) is, aki jelenleg egy nagy cégnél elektromos komponensekkel foglalkozik.

András életében a furulyakészítés hobbinak indult, de ma már küldetésének érzi az értékes mesterséget. Azt vallja, hogy a mesterfogásoknál fontosabb, hogy az ember milyen kapcsolatot ápol a hangszerével. A népi furulyák készítője jó szívvel mesélt gyümölcsfákról és a szépen szóló hangszerekről a Sokszínű vidéknek.

Varga András

Mit ad Önnek a természet közelsége? Hogyan kötődik a néphagyományokhoz?

A természethez való viszonyom nagyon erős. Gyermekként egy zsákutcában cseperedtem, amely erdőben folytatódott. Minden ­zugát ismertem. A természet megismerése iránti vágyam azóta sem enyhült, sőt, mivel fával dolgozom, szinte bekúszik a műhelyembe.

A néphagyományokat próbálom felfedezni, együtt élni vele, mind tárgyakban, mind életformában. Kertes házban élek, van egy kis veteményes kertem, gyümölcsösöm. Szeretem a hagyományos ízvilágot, és az esetek nagy részében így is étkezem. És persze hallgatom is a népzenét, természetesen nem csak furulyást.

Varga András

Hogyan kezdődött a népzenéhez való vonzódása?

Nagyjából 20 éve kezdtem a népzenével ismerkedni. Különös érdeklődéssel fordultam a furulyamuzsika felé. A hangszer készítéséhez nagy lökést adott, hogy 2009-ben Erdélyben jártam, Eljutottam Csíksomlyóra, a pünkösdi misére a nyeregben. Ekkoriban már nagyon szerettem volna egy népi fúvós hangszert, nevezetesen egy tilinkót. Bíztam benne, hogy a vásárban sikerülhet majd hangszert vennem. Leérve a nyeregből egy hangszerkészítő standját pillantottam meg. Furulyák, gardonok, koboz…sokszínű választékot láttam magam előtt.

Vásároltam egy tilinkót, és nagyon boldog voltam, hogy sikerült megvennem. Kicsivel később, bandukolva a szálláshelyünk felé (a vásárban) népi furulya hangjára lettem figyelmes. Egy általam ismert moldvai dallam kúszott a fülembe. A Szeretőm a táncban dallama volt.

Jobbra fordultam, és a tekintetem megakadt egy fehér terítővel leborított kis asztalon, melyen megannyi bodza furulya sorakozott. Felpillantottam, és megláttam egy fiatal fiút, aki fújta a dallamot. Ez volt az a pillanat, amiben egyszerre átéltem a megérkezés és az elindulás élményét.

Varga András

Azóta rengeteg hangszert faragott. A hangszerkészítők többsége képes megszólaltatni az elkészült darabokat. Játszik is a furulyákon?

Igen, játszom a hangszeren. Furcsa volna, ha nem tudnám megszólaltatni, amit a saját kezemmel alkottam. Készítettem már agyagból és kecskebőrből dobot, diófából nyelvdobot. Sok mindennel kísérletezem, de természetesen a furulya a fő profil.

Egerben tanultam zeneiskolában, népzene szakon, népi furulyázni. A készítést nem tanultam, rengeteg kutatás és sok-sok munka eredménye, hogy itt tartok. Eleinte több volt a „gyújtósnak való”, mint a hangszer.

Mit szeret legjobban ebben a mesebeli hangszerben? 

A hangján kívül gyakorlatilag mindent szeretek benne. Izgalmas a története a pásztorfurulyáknak, például maga az, hogy a pásztor emberek hogyan készítették el a hangszert. Emellett megfogott a sokszínű játéktechnikájuk is, de a legjobban az, hogy a furulya szívből szól. Nem véletlen mondják, hogy a furulyát az ember az Istentől kapta. Készítés közben egyébként tényleg más lelkiállapotban vagyok.

Varga András

Milyen a jó furulya? 

Nyilván azt mondhatnám, hogy a jó furulya hangja szép, a hangsora tiszta, nem hamis, könnyű megszólaltatni, és hasonlók. De nem ezen van a hangsúly, hanem a furulya és a furulyás közti kapcsolaton. A furulya kiválasztja a használóját.

A bodza remek alapanyag, még picit nedves állapotban könnyen kezelhető, fúrható, faragható, bármelyik erdő szélén megtalálható. Jól faragható a szilva, a barack, a cseresznye és a körte. Úgy általában a gyümölcsfák, de alkalmas a dió és az akác is furulyakészítésre.

Honnan szerzi be az alapanyagokat?

Volt már, hogy a saját kertemben szedtem az alapanyagot. A cseresznyefát egy asztalostól veszem, de szerencsére sokan tudják, hogy népi furulyák készítésével foglalkozom, így a kivágásra került fa gyakran nálam köt ki. Volt már példa arra is, hogy szóltak, a kert végén elburjánzott a bodza, ha kivágom, elvihetem. A testvérem kertjéből érkező darabok is így telelnek nálam a kis szárító bódéban.

Varga András

Nem könnyű régi tudásra szert tenni. Pláne, ha autodidakta módon kell elsajátítani a mesterséget.

Sajnos, mesterem nem volt, így minden egyes lépést magamnak kellett elsajátítani. Sok idő és fáradtság volt, és temérdek fa végezte a bogrács alatt, de kitartásom töretlen volt mindvégig. A mai napig örömmel tölt el a tanulás.

A fellelhető szakirodalmat természetesen beszereztem, majd szépen felépítettem az eszköztáramat. Gépeket vásároltam, ám ha az alapanyag úgy adja magát, akkor ma is úgy készítem a furulyát, ahogyan a régi pásztor emberek tették hajdanán.

Varga András

Mit üzenhet a ma emberének a “Bodzaszó”?

A hagyományt nem kell őrizni, hiszen nem rab. A hagyományt nem kell ápolni, hiszen nem beteg. A hagyományt megélni kell, együtt létezni vele, és törekedni arra, hogy ez az érték ne kopjon ki az emberekből. Tisztelni őseinket, felmenőinket, hiszen a természettel együtt éltek Ők is. Megépítették saját házukat, tudták, mikor kell vetni és aratni, tudták a háziállatokat gyógyítani, bármiféle tanult tudomány nélkül. Megtapasztalták és együtt élték az életüket a környezetükkel.

A furulya nagyon kifejező ebből a szempontból. Elmesél bánatot, örömet, szerelmet és csalódást, számtalan érzést, gondolatot. Arra törekszem, hogy ezt az értékét a mai napig betöltse.

Kapcsolódó
Ember méretű kasokat köt fűzfavesszőből a nyolcvanöt éves mester
Az apátfalvi Vígh Antal gyerekkora óta gyakorolja a különleges mesterséget.