Életmód

Brutális számokat közölt a palackvisszaváltásról a MOHU

mti/hegedűs róbert
mti/hegedűs róbert
Az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon.

Mindössze fél év telt el az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszerének (DRS) felfutása óta, de már egymilliárd palack és doboz került vissza a körforgásos gazdaságba. A két ünnep között a visszaváltások száma rekordot döntve több napon is átlépte a napi 10 milliót. Magyarországon még nem volt példa arra, hogy ekkora mennyiségű italcsomagolás hulladéka a megfelelő helyre kerüljön, és újra legyen hasznosítva. A cél az italcsomagolások 90 százalékának visszaváltása, közölte a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.

Az előző DRS “mentes” időszakban ebből az egymilliárd palackból több mint 800 milliót elástak vagy elégettek. Most ezekből az összegyűjtött palackoknak a hulladéka újra lesz hasznosítva. A palackból palack lesz, vagyis megvalósul a körforgás.

Az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon. 

Karácsony és újév között több napon is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma, ami megdöntötte az eddigi augusztusi 8 milliós rekordot. A fogyasztók Budapesten vitték vissza a legtöbb italcsomagolást, összesen több mint 180 millió darabot a rendszer élesedése óta.

A szombat a legnépszerűbb visszaváltási nap, ezért aki elkerülné a nagyobb forgalmat, érdemesebb kedden vagy szerdán visszaváltania, bár ezeken a napokon is általában már meghaladja a 4 milliót a visszaváltások száma országos szinten. Az ünnepi rekordok egyik hatásaként szilveszter után az utcákon és tereken villámgyorsan eltűntek az eldobott üvegek és palackok, mivel összegyűjtötték és visszaváltották azokat.

Országszerte jelenleg 4500 helyen biztosított az italcsomagolások visszaváltása, amelyből mintegy 1500 kézi REpontként működik.

A MOHU célja, hogy a visszaváltási helyek száma a jövőben tovább gyarapodjon, ezzel is támogatva a visszaváltási arány növelését. Magyarországon egyedül a négyszáz négyzetméternél nagyobb üzleteknek volt kötelező a visszaváltási rendszerhez való csatlakozás, szemben például Romániával, ahol ez minden bolt számára előírás.

A mindennapi üzemeltetés, az automaták tisztítása, környezetük rendben tartása és a megtelt gépek ürítése mind a boltok feladata, melyért a MOHU minden visszaváltott palack után kezelési díjat fizet az üzleteknek.

A vásárlók körében továbbra is a bolti utalvány a legnépszerűbb visszaigénylési mód, ilyen formában több mint 40 milliárd forintot fizetett vissza a MOHU.

Európában egyedülálló módon a visszaváltási díj közvetlenül bankszámlára is kérhető, a fogyasztók mintegy 16 százaléka él ezzel a lehetőséggel. A MOHU REpont mobilapplikációjának köszönhetően Európában egyedülálló módon, a visszaváltás befejeztével azonnal a bankszámlára érkezik a visszaváltási díj. A palackonként járó 50 forint karitatív célokra is felajánlható, mostanáig több mint 118 millió forint gyűlt a össze gyermekkórházak részére.

Néhány érdekes adat a visszaváltásokról

  • A városok közül Budapest után sorrendben a legtöbb palackot Debrecenben, Szegeden és Miskolcon váltották vissza.
  • A vármegyék közül Pest vármegye után a legtöbb palackot sorrendben Borsod-Abaúj Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron, és Fejér vármegyében váltották vissza.
  • A budapesti kerületek közül a 11. kerületben váltották vissza a legtöbb palackot, üveget és dobozt.

Az Európai Unió 2029-ig 90 százalékos újrahasznosítási arányt tűzött ki célul a PET italcsomagolásoknál – ennek eléréséhez bizonyítottan a DRS a legjobb megoldás.

Becslések szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba. A korábbi „tapossa laposra” időszakban az italcsomagolások mindössze 30 százalékát lehetett visszagyűjteni, az új rendszerrel azonban jelentősen nagyobb arányokat érhetünk el, ami közelebb visz a fenntartható jövőhöz.

Az EU egyre több országában működő DRS visszaváltási rendszer 2024. januárjától lépett hatályba Magyarországon, de a gyártók június 30-ig türelmi időt kaptak a betétdíj nélküli termékek forgalmazására. A júliustól élesedett DRS-ben ugrásszerűen nőtt hétről hétre a visszaváltott palackok és dobozok száma: november végén 700 milliónál járt, mostanra pedig egymilliárdnál tart a számláló.

A többutas palackokat ugyanúgy vissza lehet váltani az azokat forgalmazó üzletekben, ahogy korábban, az új rendszer nem változtatott ezen a gyakorlaton. A DRS egyik legfontosabb célja a több milliárd egyutas palack visszaváltása, és anyagában való újrahasznosítása.

Kapcsolódó
Palackvisszaváltás: egy 248 fős vasi falu feltalálta magát
Az ötven forint, az ötven forint, mondják a helyi lakosok.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik