Életmód

Székesfehérvár “ezüsthangolásra” készül: méltóságot és jólétet az időseknek

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay
Hiánypótló kutatást végeztek a Corvinus Egyetem vezetésével.

Jóval meghaladja az összmagyar átlagot, és két éven belül az európai középértékhez közelíthet Székesfehérvár esetében az aktív idősödési indexe, amelyet a Budapesti Corvinus Egyetem vezetésével magyar kutatócsoport alkalmazott először hazai városra egy komplex felmérés részeként. Az eredmények alapján a város ezüsthangolására javaslatcsomag készült – derült ki az egyetem keddi közleményéből.

Ránk fog szakadni a korfa, ha nem lépünk

– ez volt az egyik legfontosabb hajtóereje annak az idősödéskutatásnak, amelyet Székesfehérváron végzett négy magyar kutató.

Rosta Miklós docens és Katona Márton adjunktus a Budapesti Corvinus Egyetemről, Wéber László György innovációkutató, szociálpolitikus, valamint Farnady Judit, a székesfehérvári Silver Age Factory Nonprofit Kft. ügyvezetője arra volt kíváncsiak, mit lehetne tenni, hogy az idősödő emberek élete jóllétben teljen az egyre inkább elöregedő társadalomban.

A város helyzetét kérdőívvel, fókuszcsoportos beszélgetéssel, mélyinterjúkkal, civil szervezetek megkérdezésével vizsgálták. A felmérésben csaknem 600 idősödő székesfehérvári ember válaszolt, és kiderült: a legjobban a kevés nyugdíj, az egészségi állapot és a magány nyomasztja őket.

Mi az aktív idősödési index?

A kutatás során a közel százezer lakosú város helyzetét kérdőívvel, fókuszcsoportos beszélgetéssel, mélyinterjúkkal és civil szervezetek megkérdezésével vizsgálták. A felmérésben csaknem 600 idősödő székesfehérvári ember válaszolt, és kiderült: a legjobban a kevés nyugdíj, az egészségi állapot és a magány nyomasztja őket.

A tanulmány elkészítése során meghatározták az ENSZ és az Európai Bizottság által kifejlesztett úgynevezett aktív idősödési indexet is Székesfehérvárra. Ez a mutató

  • a foglalkoztatottságot,
  • a társadalmi részvétel fokát,
  • a független, egészséges és biztonságos élet feltételeit,
  • valamint az időskori aktivitásra való képességet térképezi fel.

A kapott eredmények alapján Székesfehérvár esetében a mutató értéke 2024-ben 34,15 pont volt, ami jelentősen meghaladja a 2018-as összmagyarországi értéket (30,5), azonban nem éri el az európai átlagot (36,8). A kutatók szerint a jónak számító madridi szintet (36,5) következetes munkával akár két év alatt el lehetne érni a városban.

Így formálódik Székesfehérvár jövője

A megkérdezettek anyagi helyzetének egyik jellemző eredménye, hogy 23 százalékuk pénzügyi okok miatt nem tud elmenni fogorvoshoz, egyharmaduk nem képes 145 ezer forintos váratlan kiadást finanszírozni. A válaszadók 68 százaléka úgy érzi, hogy átlagos az életszínvonala, 22 százaléka pedig úgy, hogy jó. Az idősek 30 százaléka ritkán vagy soha nem érzi magát jókedvűnek vagy derűsnek.

Van, amiben jobban állunk az európai országokhoz képest, például nálunk sokkal több nagyszülő foglalkozik rendszeresen az unokájával, mint más országokban, ugyanakkor az önkéntes munka ami értelmes, hasznos elfoglaltságot jelent és emellett új barátokat is lehet szerezni , jóval kevésbé gyakori

– mondta Katona Márton, a Corvinus adjunktusa.

Fontos tanulsága a vizsgálatnak, hogy tudomásul kell venni, a mai 65 évesek már nem olyanok, mint 20 évvel ezelőtti kortársaik. A székesfehérvári nyugdíjas klubokat ma az érintett lakosságnak csupán töredéke látogatja, tehát át kell alakítani a szemléletet és az intézményrendszert. Ma már például az idősek biztonságérzetéhez kapcsolódik, hogy megfelelően tudják használni a számítógépet, az okostelefont, hiszen még az is előfordulhat, hogy tíz-húsz év múlva a 80 éves embernek kell irányítania az őt ápoló robotot.

Fotó: Pixabay

Kortárs trénerek, nyugdíjaskötvény, memóriatréning, integrált lakópark

A városvezetés kérésére a kutatók javaslatcsomagot állítottak össze a helyzet javítására. Az ajánlás egyik eleme szerint „ezüsthangolni” kell a digitális világot, hiszen a kódokat, az algoritmusokat ma olyan 20-30 éves fiatalok alkotják meg, akiknek alig van rálátásuk az idősek világára. Ezüstgenerációs trénerek sajátíthatnák el a ChatGPT promptolását, a mesterséges intelligencia hatékony alkalmazását és taníthatnák meg kortársaikat a használatukra.

Szerepel a javaslatok közt egy speciális banki konstrukció, az ezüsthíd nyugdíjaskötvény, vagy az ún. új életstílusú lakópark is, ahol például a demenciával élők mellett a rászoruló egyetemistáknak is lenne helye. Kulcskérdés az időskori aktivitás, a testedzés, és a mentális egészség megőrzése, a memóriatréning, az esetlegesen kialakuló demencia kezelése, a súlyos tünetek késleltetése.

A javaslataink segítenek abban, hogy a nyugdíjasok élete ne szegénységben, betegségben, magányosan teljen, ne a jelentéktelenné válás és a félelem legyen meghatározó az életükben

– mondta Rosta Miklós, a Corvinus docense.

Székesfehérvár minden adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy itt jöjjön létre a SilverLab – Nemzeti Idősödésügyi Innovációs Referenciaközpont, amely nyitott társadalmi innovációkkal járulhatna hozzá az elöregedő települések megújulásához, az 55 éven felüliek jóllétéhez.

Kapcsolódó
Ha sok a virág a kertedben, ajándékozz belőle idősotthonnak
A kezdeményezésnek nagy sikere lett, és remélhetően egyre több követője és támogatója lesz a nemes ügynek.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik