A kecskeméti Rausch Zoltán eddigi életét munkájában és szabadidejében is végigkísérte a kreativitás. Rausch úr 2014 januárban gondolt egy „nagyot”. Régóta szeretett volna egy jó kis fóliaházat, de korábban vagy helye vagy ideje nem volt rá.
Először egy hengeres, nagy kereskedelmi fólia telepítésére gondolt kertjükben, miután azonban megtudta, hogy egy profi fóliasátor 200-400 ezer forintba kerül, nyomban eldöntötte: inkább maga készít egyet.
A geo-dome stílus – mely a szemnek egy jurta formához hasonlít – nyerte el a tetszését. Mivel jobban meg akarta ismerni a szerkezetet, több modellt is készített. Vízfestékkel festett át egy focilabdát, és papírmodellt is ragasztott. Közben talált a készítéséhez információkat a világhálón, és még 2014-ben megvalósította a kerti projektet.
Előnyök és hátrányok
Előny, hogy a látvány szebb kívül és belül is. Belül nem kell sehol lehajolni, hogy a növényekhez férjünk. A kertben a fóliaház a körülötte levő növényekre nem vet tartós árnyékot, a szél nem tud belekapni egyik irányból sem.. A fűthetőség szempontjából a jurta forma egyenletesebb hőeloszlást biztosít, olcsóbb egy kereskedelemben kaphatóhoz képest.
Hátránya, hogy kell némi műszaki érzék az elkészítéséhez. A fakeretről lecsöpögő víz kiverheti a magról vetett növényt, a fólia cseréje pedig nagyon munkaigényes.
Itt az ideje, hogy letedd a süteményes tálat a pálinkás és rozés pohár mellé, s mellőzd őket egy kicsit. Építs! Sokba nem fog kerülni, viszont sok örömet és paprikát fog teremni, a koktél- és zuckerino paradicsomról, valamint az egész évben friss petrezselyemzöldről, majorannáról nem is beszélve – írta Facebook-oldalán.
Zoltán nem csinál titkot a jurta formájú fóliaház készítésének menetéből. Tapasztalataival együtt osztja meg a tervrajzokat és költségvetést. Használják egészséggel!