A természethez való vonzódásunkat mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy elementáris erővel hatnak ránk rusztikus házak és bútorok.
Egy ízig-vérig rusztikus ház meleg és otthonos. Ahová jó hazatérni, ahol megnyugszik a lélek. A fotókon látható angol házat látva szavak nélkül is megértjük: ez a rusztika. Azt viszont talán sokan nem tudják, hogy a rusztikus stílus nem csupán a természeti elemek harmonikus “játéka”, hanem népi hagyományokon is alapul, és a tájegységek motívumaihoz, jellemzőihez kapcsolódik.
Ennek a stílusnak nincsenek teljesen egységes jellemvonásai, mivel más hagyománya van egy magyar, egy angol, egy francia vagy egy német népnek. Ahogyan a népi hímzések is változnak tájegységenként, a lakások, bútorok megjelenése is különböző. Természetesen vannak olyan jellemzők is, amelyek megegyeznek, legyen az bármelyik nemzetről szó, ilyen a természet közeliség, amely a természetes anyagok használatában mutatkozik meg.
A rusztikus lakásbelsők falai főként fehér színűek, de jellemző lehet a színtiszta faburkolat is. A mennyezet fagerendás, a terek sokszor boltívekkel díszítettek. A nyílászárók szintén tömör fából készülnek, hiszen ez illik a természet közeli életfelfogáshoz. Textilek használatában a len, a vászon és a bőr jellemzi.
A dísztárgyak egyben használati tárgyak is, festmények, családi fotók, jelen esetben trófeák. Hazánkban jellemző a fellógatott edény, a paprika-, vagy a hagymafüzér vagy a kézzel festett dísztányérok.
A fa, illetve a falak egyenetlen, durva, sokszor kopott felületűek. Sokszor megjelenik burkolatként a kő vagy tégla is. Gyakori az épített bútor.