Nagymamáink kertje. A kert, ami mindig tartogatott meglepetéseket. Nem csupán szép volt, de minden szelete bölcsességgel, kedvességgel volt teljes. A virágokon túl volt benne valami titokzatosság, amit talán nyugodtan nevezhetünk a lélekkel, szeretettel való kertészkedésnek. Ez volt a nyitja, a titka elődeink csodás kertjének.
És még valami…
- Tavasztól őszig mindig virágözön fogadta a hazatérőt vagy a vendéget.
- Színesek, illatosak, lazán elhelyezettek, többnyire nem tervezettek, mégis a megérzésre és tapasztalatra alapozott ültetés mindig elragadóan kedves látványt nyújtott.
- A növények kiválasztásánál fő hangsúlyt a tartósság és a virág hangulata határozta meg.
- Szívesen csereberéltek, de a sok kerti és egyéb tennivaló mellett azokat a virágokat részesítették előnyben amelyek minimális ellátást igényeltek.
Nárcisz: őshonos Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában. Szinte a lelkünk is felvidul, amint meglátjuk tavasszal a bókoló napsárga illatos nárciszokat a kertekben. Nem hiába, hiszen ez a virág már a jó időt és a napsütést jelzik felénk. Számtalan nárcisz közül választhatunk, hiszen több, mint tízezer nárcisz fajta létezik.
Tulipán: bárhol járunk hazánkban, mindenhol fellelhető ez a csodaszép, számtalan színben pompázó növény. Igazi magyar jellegzetesség, bár tudomásul kell vennünk, hogy nem tőlünk ered. Közép- és Belső Ázsia vidékéről (Perzsia) származik, nevének jelentése fejfedő, turbán (a tuliban szóból), utalva a virággal való hasonlatosságra.
Gyöngyvirág: mint a gyógynövényt ültették a középkorban, később azonban mennyei illata miatt szerették. Évről évre terjed így minden tavasszal igazi ajándékot jelentett a háziaknak.
Írisz: igen sok színben pompázik és turbánra vagy koronára emlékeztető kinézete nemes megjelenést kölcsönöz a virágnak tavasz végén. Nem kifejezetten igényes növény, így azok számára is jó választás, akiknek nincs sok idejük a virágaikkal foglalkozni.
Szívvirág: Ázsiában honos, nálunk a 19. század közepén vált népszerűvé. Hazánkban szinte minden kertben megtalálható volt, hiszen gondozása és ültetése is egyszerű és évről évre szaporodik. Kora tavasszal romantikus hangulatot varázsol a kertbe.
Gyűszűvirág: különböző vadvirágokkal együtt ültetve nagyon szépen mutat virágágyakban és természetszerű kiültetésekben egyaránt. Fagytűrő, 60-120 cm magas, több színben is választható. Lehet évelőként is nevelni, ha a virágzás végén tőből kivágjuk a virágszárakat. Így akár 5 évig is elél.
Harangvirág: a lenyűgöző kétéves, Canterbury harang már termesztik évszázadok Franciaországban, Olaszországban és Angliában. Ők hozták Amerikába a korai telepesek. Májusban és júniusban, harang alakú virágok alkotják laza, spikelike klaszterek.
Rózsa: nincs nagymama kertje rózsa nélkül. A legnépszerűbb dísznövény, már az ókortól nagyra értékelik. Minden kertben, a klasszikustól a modernig, a nagyban vagy a kicsiben, találni helyet a rózsák számára. Ápolásuk egyszerű, és sokféle színben, illattal és formában kaphatóak: igazi élvezet az érzékeinek! Egy futórózsa a falfelületre vagy pergolára futtatva, egy kerti út mentén ültetett törzses rózsa, egy bokorrózsa; mindegyik csodaszép.
Szarkaláb : ahány szarkaláb, annyiféle! Persze nem a szem körüli ráncok sokféleségére gondoljunk, hanem azokra a növényekre, amelyeket szarkaláb névvel illet a magyar nyelv. És ezeket a növényeket mind szeretik is, ültetik is! Május végétől a nyár közepéig virágzik. Sokféle kék, lila és rózsaszín virága egyszerű és telt virágú kerti hibridje van forgalomban. Mivel a magasra nő, a legjobb ha kerítés elé ültetjük.
Liliom: népszerűségüket mi sem mutatja jobban, mint, hogy a középkorban a liliom lett a Bourbon ház jelképe. A télálló, főként nyáron virágzó hagymás a színes és sokszor nagyon illatos virágjaiért a kertek kiemelkedő növénye, mely napfényt vagy félárnyékot kedveli. Bárhol képes kibontakoztatni a szépségét, akár önmagukban kis csoportba ültetve, vagy évelők között, esetleg sövény vagy örökzöld fás szárúak előtt.
Sásliliom: nagyon igénytelen, és igen dekoratív virág. Kiemelt edényekben, dézsákban, utak szegélyeként is dekoratív. Sásszerű lombjáról kapta a nevét. Virága liliom formájú, de minden virág csupán egy napig virít. Virágzása mégis hetekig tarthat, a folyamatosan megjelenő új bimbóknak köszönhetően. Egész nyáron üde színfoltja a kertnek. Virágai sokféle színben pompáznak, citrom-zöldtől a sötét liláig találhatunk fajtákat.
Mályvarózsa: régóta kedvelt dísz- és gyógynövény, a hagyományos falusi kertek növénye. Miután a két méter magasságot is eléri, és a szél sem tesz kárt benne, ideális virágos sövény. Élő virágfüggönye jótékonyan takarja a kerítést, takarja el a kevésbé mutatós melléképületeket. A mutatós virágú hibridek vágott virágnak is kiválóak. Virágai élelmiszerfestékek.
Margaréta: egyszerűek, mégis kifinomultak, egyike a leggyönyörűbb virágoknak. A margaréták vidámságot, egyszerűséget és bőséget sugároznak. Eredeti angolszász nevének (daisy) jelentése „a nap szeme”. Azért hívják így, mert ez a virág hajnalban nyílik, amikor még alig kezdődött el a nap. Könnyű termeszteni, mert szívós évelők.
Napraforgó: a napraforgót madáreleségként, olajos magként, vagy dísznövényként tartjuk számon ma is. Hihetetlenül könnyen termeszthető és hosszan virágzik a nyár végén, talán ezért is egyre divatosabb újra a házi zöldfélék között. Fontos, ízletes vitamin és fehérjeforrás.
Természetesen a sort folytathatnánk az amarillisszel, tubarózsával, kardvirággal, legényrózsával vagy a mákkal…