Nem véletlenül választják egyre többen ezt a megoldást, a dombház építés egyre népszerűbb. A környezetbarát otthonra vágyók számára jó hír az, hogy ezek az épületek semmivel sem kerülnek többe mint a hagyományos építészeti technológiával épült házak, sőt a természetes építési technológiáknak köszönhetően még olcsóbbak is, így bárki számára elérhetőek. Az energiafelhasználásuk is jóval alacsonyabb mint a hagyományos épületeké, bizonyos esetekben ez is nullára csökkenthető.
Előnyei
- energiatakarékos a fenntartásuk
- a belső hőmérsékletük kevésbé változik, mint a hagyományos épületeké
- ellenállóbbak az időjárás viszontagságaival szemben
- jó hangszigetelő
- nem igényelnek külső karbantartást (festés)
- beleolvadnak a természetes tájba
Hátrányai
- nedvesség lecsapódása a lakótérben,
- vízszivárgás
- a lakótér rossz akusztikája
- gyengébb levegőminőség
Típusai
- földréteggel fedett házak,
- hegy vagy domb oldalában kialakított földházak
- a föld alatt kialakított házak
Peter Vetsch a környezettudatos, öko-építészet híve, már évtizedek óta tervez és készít földdel összeépített, különös házakat. Eddig több mint 90 földházat épített, melyek legtöbbje Svájcban van, de Németországban, Ausztriában és Thaiföldön is található egy-egy formabontó épülete.
Filozófiája szerint a mai épületek merev formái a konvencionális gondolkodás eredményei, pedig a mi globalizált társadalmunkban a családi és társadalmi változások rugalmas, multifunkcionális, személyre szabott megoldásokat követelnek meg az épített környezettől.
Leghíresebb munkája a Dietikonban található lakópark, melyben 4000 m2-en 9 lakóházat építettek fel is. Az épületek szerkezete lőttbeton, mellyel minimális felülettel maximális területet sikerül befognia, még inkább javítva ezzel a földházak amúgy is remek energiafelhasználási értékeit. A formák kicsit emlékeztetnek az organikus építészet atyjának, a katalán Gaudinak munkáira.
Maguk a házak egy kis mesterséges tó köré épültek, lakóterületük változó, de bizonyos paraméterek minden házban megegyeznek. Ilyen például a tájolás, hiszen minden lakást úgy alakítottak ki, hogy a nappalik dél, a hálószobák pedig észak felé nézzenek, valamint az, hogy minden fürdőszobába jut természetes fény.
Fotó/erdhaus.ch
Hazánkban is épülnek már dombházak. A Szentendrei-szigeten bámulatos dombházat építettek Mártiék, de a szlovák-magyar határ közelében, a hernádszentistváni ökocentrumban is magasodik egy. Az épülettel mutatják be a környezetbarát anyagok felhasználási lehetőségeit.