Napjainkban egyre tisztábban látjuk, hogy összefüggés lehet a tisztítószer-használat, valamint az asztma és más légzőszervi problémák között. Az Európai Közösség Légzőszervi Felmérései alapján a kutatók azt feltételezik, hogy a tisztítószereknek való kitettség hosszú távon igen káros lehet a nők egészségére – írja a Tudatos Vásárló.
A mostani vizsgálatnak 6230 résztvevője volt, akik a világ 22 különböző pontjáról érkezett. A résztvevőknek arra a kérdésre kellett válaszolniuk, milyen gyakran használják a tisztítószereket, ezek után pedig megvizsgálták a légzésfunkciójukat.
A kutatás során egyértelműen bebizonyosodott, hogy azok a nők, akik otthon rendszeresen takarítanak, illetve akiknek a takarítás a munkájuk, légzésfunkciójukat tekintve gyengébbek, mint nem takarító társaik. Ugyanez a tendencia azonban nem volt megfigyelhető a férfiaknál ( bár olyan férfiak kevesebben vettek részt a kutatásban, akiknek a takarítás a munkájuk).
10-20 évnyi takarítás hatásai ugyanolyan károsak lehetnek, mintha naponta egy doboz cigarettát szívnánk el
Nem ez azonban az első tanulmány, amely a tisztítószerek hosszú távú használatának hatásait kutatta. A norvég Bergeni Egyetem tudósai által végzett 20 éves vizsgálat is megállapította, hogy a tisztítószerek használata ugyanolyan káros lehet, mintha napi 20 szál cigarettát szívnánk el.
Egy amerikai kutatás pedig nemrégiben arra világított rá, hogy a gépkocsihasználat mellett a levegőszennyezés egyik legjelentősebb oka a háztartásokban a levegőbe kerülő vegyi anyagok.
Kövérebbek leszünk a tisztítószerektől?
Egy 2018-ban publikált kanadai tanulmány szerint komoly összefüggés állapítható meg a takarítás és a gyerekkori elhízás között. A kutatás szerint az otthoni fertőtlenítőszerek gyakori és túlzásba vitt használata miatt a későbbiekben túlsúlyos is lehet a gyermekünk. Ennek az oka a bélflóra egyensúlyának felborulásában keresendő.
Ezt az 5 tisztítószert érdemes elkerülni
A listát a Tudatos Vásárló állította össze:
- Légfrissítők: aeroszol, spray, illatosító gél, zselé, illatpárna, pálcikás folyadék, elektromos készülék, csíptető autóillatosító, illatgyertya…
- Illatosított termékek: illatosított tisztítószerek, mosószerek, öblítők, de még az illatos papírzsebkendők, vécépapírok…
- Rovarirtók
- Klórtartalmú fertőtlenítőszerek: ezek közül azok a klórtartalmúak lehetnek a legveszélyesebbek, amelyek hatóanyaga a nátrium-hipoklorit. (Ezt az anyagot találjuk például a Hypo, Flóraszept, Domestos, Clorox termékekben.)
- Vécé-fertőtlenítők
A háztartási tisztítószerek használatakor is érdemes tehát óvatosabbnak lennünk, helyettük keressük inkább a környezetbarátabb megoldásokat. Hiszen azt is jó tudni, hogy a zöld otthonban is használunk vegyszereket, de nem mindegy, hogy egy bizonyos tisztítási folyamatra hány összetevőből álló – és milyen tisztítószert alkalmazunk.
Címlapfotó: Pixabay