Keresik Magyarország legszebb fenntartható kertjeit

Lehet dísz- vagy haszonkert, vagy e kettő kombinációja.

Fenntartható kertészkedés. Mi az, miért olyan fontos téma jelenleg, és miért érdemes tudni róla? A fenntartható kertészet a természeti erőforrások hatékony felhasználására összpontosít, célja, hogy korlátozza ezeknek a kimerülését, miközben olyan módszereket is alkalmaz, amelyek helyreállítják a földet.

Fontos, hogy miközben konyhakerti és dísznövényeket termesztünk, a lehető legkevesebbet ártsuk a földnek, a víznek és a levegőnek. Ez magában foglalja a víz megőrzését, a vegyszerhasználat csökkentését és az egészséges talaj fenntartását. A cél olyan kertészeti módszerek gyakorlása, amelyek kielégítik jelen szükségleteinket anélkül, hogy veszélyeztetnék a jövő nemzedékeinek kertészkedési és saját élelmiszertermesztési képességét.

Vigh Anikó

A kaposvári Csodás kertem arborétum 

Magyarország legfenntarthatóbb kertjei

címmel versenyt indított.

Feltételek: A kertet nem tervező tervezte és a tulajdonos tartja fenn

Kizáró ok: kavicskertek, állandó metszésre szoruló növények (pl. alakfák, természetesen az időszakos metszés nem kizáró ok), pázsit.

Két kategóriában lehet nevezni

  1. kiskertek 500 négyzetméterig
  2. 500 négyzetméter feletti kertek

Lehet dísz- vagy haszonkert, vagy e kettő kombinációja.

Beküldési határidő: 2023. augusztus 31.

A verseny szervezője, Kiss Zoltánné Androsovits Petronella  lapunknak nyilatkozott az indíttatásról és a célokról.

– Bár mostanában nagy divat lett a fenntarthatóság, sokat beszélünk is róla, mégis a kertversenyek a jólfésült, nyírt pázsitos, “tökéletes” kerteket keresik. A fenntartható kertek nem ilyenek, de ettől még lehetnek szépek, és főleg nagyon élhetők. A verseny célja egyrészt bemutatni, hogy különböző tájegységeken, különböző adottságokkal és körülmények között hogyan tud valaki minél fenntarthatóbb kertet csinálni, másrészt az, hogy minél több embert elindítsunk ezen az úton.

A verseny további feltételei a Fenntartható kertek Magyarországon csoportjában olvashatók.

Kapcsolódó
Saját kertjében termeli a zöldségeket egy fenntartható étterem
A Zöld Michelin-csillagos vendéglátóhely szemlélete példaértékű.