A gyümölcsfák gondozása során gyakran előfordulhat, hogy az éretlen termések lehullanak a fáról, ami sok kertész számára aggodalomra adhat okot. Ez a jelenség több tényező kombinációjának eredménye lehet, amelyek közül néhány természetes folyamat, míg mások környezeti vagy gondozási problémákra vezethetők vissza.
Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb okokat, valamint a lehetséges megoldásokat.
1. Nem megfelelő beporzás
A gyenge vagy nem megfelelő beporzás is vezethet az éretlen termések lehullásához. Ha a virágok nem kapnak elegendő pollent, a megtermékenyítés nem lesz sikeres, és a fiatal gyümölcsök lehullanak. Ennek oka a beporzó rovarok hiánya, rossz időjárás a virágzás alatt, vagy a fák túl távoli elhelyezkedése.
Megoldás: Ültessünk több fajtájú gyümölcsfát közel egymáshoz a jobb beporzás érdekében, és vonzzuk be a beporzó rovarokat virágok ültetésével vagy méhkaptárak elhelyezésével.
2. Természetes gyümölcshullás
A legtöbb gyümölcsfa, például az alma, körte és őszibarack, természetes módon megszabadul a felesleges gyümölcsök egy részétől. Általában három terméshullási időszakot lehet megkülönböztetni. Az első, úgynevezett tisztuló hullás alkalmával a nem megfelelően termékenyült terméskezdemények hullanak le. A második hullási szakasz a gyümölcsfaj érési idejétől függően tavasz végéhez közeledve vagy nyár elején, míg a harmadik pedig az érés előtti időszakra tehető. Ilyenkor a gyümölcsfa már a túlkötődés ellen védekezik, vagyis csak annyi terméskezdeményt tart fent, amennyit fel is tud nevelni a meglévő tápanyagok, levelek mennyiségével.
Megoldás: Ez a természetes ritkulás nem igényel beavatkozást. Sok esetben hasznos is, mivel segít a fának jobb minőségű gyümölcsöket termeszteni.
3. Tápanyaghiány
A tápanyaghiány, különösen a nitrogén-, foszfor- vagy káliumhiány, szintén okozhatja az éretlen gyümölcsök lehullását. A fák nem képesek megfelelően ellátni az összes gyümölcsöt tápanyaggal, ezért megszabadulnak a feleslegtől.
Megoldás: Rendszeresen trágyázzuk a fákat kiegyensúlyozott műtrágyával, amely tartalmazza a szükséges makro- és mikrotápanyagokat. A talajvizsgálat segíthet meghatározni a pontos tápanyagszükségletet.
4. Vízproblémák
Mind a túl sok, mind a túl kevés víz stresszt okozhat a fáknak, ami az éretlen gyümölcsök lehullásához vezethet.
Megoldás: Ügyeljünk arra, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon, de ne legyen túl vizes. A megfelelő öntözési gyakorlat és a jó vízelvezetés kulcsfontosságú.
5. Kártevők és betegségek
Különböző kártevők és betegségek, például a gyümölcsmolyok, levéltetvek, vagy gombás fertőzések szintén hozzájárulhatnak a gyümölcsök korai lehullásához.
Megoldás: Rendszeres ellenőrzés és megelőző intézkedések, például megfelelő permetezés, biológiai védekezés és higiéniai gyakorlatok alkalmazása. A fertőzött gyümölcsöket és leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg.
6. Időjárás
A szélsőséges időjárási körülmények, mint például a fagy, erős szél vagy hirtelen hőmérsékletváltozások, szintén okozhatják az éretlen gyümölcsök lehullását.
Megoldás: Védjük a fákat a szélsőséges időjárási körülmények ellen. Fagyveszély esetén használjunk fagytakarókat, és ültessük a fákat védett helyekre.
7. Öregedés
Az idősebb fák természetes módon kevesebb gyümölcsöt termelnek, és gyakrabban hullajtják le éretlen terméseiket.
Megoldás: Rendszeres metszés és megfelelő gondozás segíthet meghosszabbítani a fák termékeny életszakaszát.